MENÜ
İzmir 17°
Ege Postası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
'İhracatçıya en büyük destek Eximbank'tan'
Ekonomi
11 Temmuz 2019 Perşembe 12:21

'İhracatçıya en büyük destek Eximbank'tan'

Eski Ekonomi Bakan Yardımcısı ve Türk Eximbank eski Genel Müdürü Adnan Yıldırım, üretim ve ihracaatın önem kazandığı bir yılda olunduğunu belirtip, "İhracat yapmayanın dahi ihracat öğrenmek zorunda kaldığı bir dönemdeyiz. Global çapta yaşanan krize rağmen dünya ekonomisi yüzde 3 büyümeye devam ediyor" dedi.

Torbalı Ticaret Odası'nda 'Üretim ve İhracatın Finansmanı' konulu toplantı düzenlendi. Toplantıya eski Ekonomi Bakan Yardımcısı ve Eximbank eski Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, Torbalı Ticaret Odası Meclis Başkanı Erkan Aksoy, Torbalı Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülesin Boyacıoğlu ve Torbalılı ihracatçılar katıdı.

'BİRLİKTE ÜRETİP İHRAÇ EDECEĞİZ'

Toplantının açılış konuşmasını yapan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, oda olarak sanayiye ve ekonomiye yön veren isimleri ilçeye getirip toplantılar yapmaya devam ettiklerini söyledi. Yaşanan küreselleşme hareketi ile dünya ekonomisinin büyümesini yönlendiren ekonomik politikaların da değişim gösterdiğini hatırlatan Olgun, "Son dönemde kurda yaşanan dalgalanmalar firmalarımızı olumsuz etkiliyor. Türkiye'nin bu dar boğazdan çıkması ve yaşadığımız ekonomik sıkıntıları aşmanın en önemli iki yolu var. Üretim ve ihracat ekonomisine geçmemiz gerekiyor. Özellikle üretime dayalı ihracat yapan firmaların son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmalardan daha az etkilendiğini görüyoruz" dedi.

Oda olarak 2019'u 'ihracat yılı' ilan ettiklerini vurgulayan Olgun, "İhracat birimini faaliyete geçirdik. Uzman arkadaşlarımız dış ticaret konusunda önemli çalışmalar yapıyor. İhracat yapmayan firmalarımıza da ihracat yaptırmayı hedefliyoruz. Firmalarımız ile farklı pazarlara açılması için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Bu toplantının da bizlere katkılarının olacağını düşünüyorum. Zor bir dönemden geçiriyor olabiliriz, hep birlikte üretip hep birlikte ihracat yapacağız. Başka çıkış yolu yok" diye konuştu.

'EN BÜYÜK DESTEK EXİMBANK'TAN'

Eski Ekonomi Bakan Yardımcısı ve Türk Eximbank eski Genel Müdürü Adnan Yıldırım da Türk Eximbank'ın ihracatçıyı desteklemek amacıyla çıktığı yolda kararlı adımlarla ilerlediğini söyledi. Yıldırım, "Üretim ve ihracatın bu sene daha önemli olduğu bir yıla girdik. İhracat yapmayanın dahi ihracat öğrenmek zorunda kaldığı bir dönemdeyiz. Global çapta yaşanan krize rağmen dünya ekonomisi yüzde 3 büyümeye devam ediyor" dedi. İhracatçıların üretim ve satış aşamalarındaki en büyük destekçisinin Eximbank olduğunu belirten Yıldırım, "Yurtdışında altyapı hizmeti veren şirketler, hatta ve hatta ihracatçının müşterilerini bile destekleniyor" diye konuştu. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege Postası