MENÜ
İzmir 13°
Ege Postası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bakanlık açıkladı: Karabağlar’daki kentsel dönüşümde önemli gelişme
İzmir
21 Kasım 2020 Cumartesi 12:27

Bakanlık açıkladı: Karabağlar’daki kentsel dönüşümde önemli gelişme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm alanı olarak ilan ettiği  Karabağlar’daki 540 hektarlık alan içinde ilk etap olarak belirlenen 101 hektarlık alanın parselasyon planlarının askıya çıkarıldığını duyurdu.

EGEPOSTASI- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir’deki en büyük kentsel dönüşüm bölgesi olan Karabağlar’daki  Uzundere Bölgesi’ndeki 540 hektarlık alan içinde yer alan 101 hektarlık bölgenin ayrıntılı parselasyon planları askıya çıktı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada planların 21 Aralık tarihine kadar askıda kalacağı duyuruldu. 

Bakanlığın 101 hektarlık planlama alanında; Cennetçeşme, Salih Omurtak, Bahriye Üçok, Limontepe, Ali Fuat Erden, Umut, Gazi, Özgür, Yüzbaşı Şerafettin ve Devrim Mahallelerini kapsayan 540 hektarlık Riskli Alanın, yaklaşık 101.4 hektarlık kısmına ait 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı onaylanmış oldu.

Ayrıca Bakanlık ile İLBANK A.Ş. arasında imzalanan parselasyon planı protokolüne  istinaden İLBANK A.Ş. Yatırım Koordinasyon Başkanlığı tarafından Ankara merkezli Birlik Harita Şirketi’ne yaptırıldı. 

KESİNTİYE KARŞILIK YÜZDE 10
Düzenlemede dikkat çeken bir diğer ayrıntı da, İmar Kanunu gereği planlanmamış arazilerden alınabilen yüzde 45 oranındaki kamusal (yol-park-cadde-okul-cami-yeşil alan) kesintinin aşıldığı belirtilmesi oldu. Buna göre; bölgede yaklaşık 112 dönüm arazinin daha alınmasıyla kesinti oranı yüzde 51’inin üzerine çıktı. Bakanlık, ‘fazla kesinti verene daha fazla imar’ formülünü uygulamaya koyarak yüzde 10 imar artışı getirdi. Uygulama kapsamında Megapol İnşaat Yönetim Kurulu Selim Gökdemir’e ait Vaha Seracılık AŞ. ile İşadamı Adnan Görümlü’ye yüzde 10 imar artışı hakkı verildi. İki isimden de daha fazla kamusal alana pay kesildi. Parselasyon planında kesintinin, Gökdemir’e ait otel-avm ve akaryakıt istasyonu imarlı arazinin olduğu bölgeden yapıldığı, bunun karşılığında da daha fazla inşaat hakkı tanındığı kayıtlara geçti. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege Postası