MENÜ
İzmir 13°
Ege Postası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Büyükelçi Üzümcü, sivil toplumun önemini anlattı
Ekonomi
15 Mayıs 2019 Çarşamba 12:22

Büyükelçi Üzümcü, sivil toplumun önemini anlattı

Ege Genç İş İnsanları Derneği'nin (EGİAD) düzenlediği etkinlikte Büyükelçi Ahmet Üzümcü, sivil toplumun önemini anlattı.

EGİAD, milli mücadelenin 100'üncü yıl dönümünde, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı öncesi Büyükelçi Ahmet Üzümcü’yü konuk etti. Üzümcü buradaki konuşmasında uluslararası konularda STK’ların çok önemli rol oynadığını belirterek şöyle konuştu:

"Bazen hükümetler insan hakları konularında ifade edilen görüşlerden hoşlanmayabiliyor ama yine de bu düşüncelerin serbestçe ifade edilebilmesi ve dikkate alınması çok yararlı oluyor. Farkındalık oluşturmak bakımından çok önemli bir işlem olarak gözlemleniyor. Bazı girişimlere de öncülük yaptıklarını görüyoruz. 2017’de bunun canlı örneğini yaşadık. Bir grup STK bir araya geldiler ve nükleer silahsızlanma konusunda anlaşma ortaya çıkmasını sağladılar. 120 ülkenin katıldığı ve 107’sinin onayladığı bir anlaşma. Aynı yıl, Nobel Barış Ödülü’nü kazandılar. Örneğin mayınların yasaklanması sözleşmesi tamamen STK’ların birleşmesiyle ortaya çıkan bir anlaşmadır. Bu tür girişimlerin çeşitli görüşlere, pozisyonlara sahip hükümetler tarafından ortaya getirilmesi mümkün değil. STK'lardan beklenmesi son derece doğal."

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege Postası