MENÜ
İzmir 12°
Ege Postası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP’li Kılıç’tan 'hastane skandalına’ tepki: Sağlık sistemi KOCA bir yalan çıktı
Yerel Politika
13 Ocak 2021 Çarşamba 10:10

CHP’li Kılıç’tan 'hastane skandalına’ tepki: Sağlık sistemi KOCA bir yalan çıktı

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, İzmir’in Torbalı İlçesindeki “sağlık skandalını” Meclis gündemine taşıdı. Kılıç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu.

EGEPOSTASI- Geçtiğimiz günlerde Torbalı Devlet Hastanesi, koronavirüs tedavisi gören 51 yaşındaki Kutbettin Köstekçi’den tedavi ücreti olarak bin 632 lira fatura kesilmesiyle gündeme gelmişti.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Sevda Erdan Kılıç, Torbalı’da yaşanan “sağlık Skandalını” TBMM’ye taşıdı. KorOnavirüs tedavisinin ücretsiz olması gerektiğini hatırlatan Kılıç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi sundu.

“SÖYLEM ÜCRETSİZ TEDAVİ, UYGULAMA 1.632 TL FATURA”

CHP’li Kılıç, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, İzmir Torbalı’da yaşayan ve koronavirüs testi pozitif çıkan Köstekçi’nin durumu fenalaşınca 8 Ocak 2021 tarihinde Torbalı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını ve  11 Ocak 2021 tarihinde taburcu edildiğini ifade eden Kılıç, şunları kaydetti; “Aslında taburcu edilmiyor, parası olmadığı için hem de daha iyileşmeden tutanak tutularak hastaneden kovuluyor. Yani hastaneden ancak tutanakla çıkabiliyor. Hastane, Kutbettin Köstekçi’ye SGK’sız olduğu için 1.632 TL fatura çıkarıyor. Bu mudur sizin sosyal devlet anlayışınız, sağlık anlayışınız, vatandaşının yanında olma anlayışınız? Söylemlerinizin yaptıklarınızla, uygulamalarınızla uyuşmadığını bu olayda bir kez daha gördük. Söylem ‘ücretsiz tedavi’; uygulama ‘1.632 TL fatura.’ AKP iktidarı pandeminin başladığı tarihten beri ne söylüyor? ‘Özel hastanelerde bile koronavirüs tedavisi ücretsiz!’ demiyor mu? Diyor, ancak durumun böyle olmadığını, bırakın özel hastaneyi devlet hastanesinde bile korona tedavisinin ücretli olduğunu Torbalı’daki bu olay ortaya koymaktadır. ‘Korona virüs tedavisi ücretsiz’ diyerek milleti kandırmayı bırakın da gerçekleri söyleyin artık.”

“YAZIK DEĞİL Mİ BU MİLLETE?”

Hastanenin Köstekçi’nin bu parayı ödeyip ödeyemeyeceğini düşünmeden kendisine o tutanağı zorla imzalattırdığını belirten Kılıç, “Hala testi pozitif olan Köstekçi’nin, bir yandan hastalığı nasıl yeneceğini diğer yandan da bu borcu nasıl ödeyeceğini kara kara düşünüyor.  Sağlık Bakanına ve bakanlığın bürokratlarına şunu sormak istiyorum: Kutbettin Köstekçi gibi SGK’sı olmayan hastalar parasından korkup hastaneye yatmaz ve daha fazla kişiye bu hastalığı bulaştırırsa bunun sorumlusu kim olur? Yazık değil mi bu millete? Ülkemizde bu kadar mı ucuz vatandaşın sağlığı? Hastaneden çıktıktan sonra baş ağrısının kendisini çok zorladığını, sık sık öksürdüğünü, ancak parası olmadığı için hastaneye bir daha gitmeye korktuğunu belirten Köstekçi, bu parayı ödeyemeyeceğini de söylüyor. Bu nedenle, korona tedavisinin ‘ücretsiz’ olduğunu söyleyen AKP iktidarının, bu olay ve bundan sonra oluşabilecek vakalarla ilgili gereğini yapmasını bekliyoruz” dedi.

Kılıç, SGK’nın, medula hastane sisteminde yaptığı duyuru ile 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren, hastane yoğun bakım servislerinde yatan, PCR test sonucu pozitif olmayan, ancak olası vaka tanımına uyan ve koronavirüs tedavisi başlanan hastaları “pandemi hastası” olarak tanımaya başladığını bildirdi. Böylece test sonucu negatif olan ancak Sağlık Bakanlığı’nın olası vaka tanımına uyan kişilerin yoğun bakım ücretlerinin de SGK tarafından ödenmesine karar verildiğini ifade eden Kılıç, iktidar ve SGK’dan bu düzenlemenin gereğini yerine getirmesini istedi.

 “ÖVE ÖVE BİTİREMEDİKLERİ SAĞLIK SİSTEMİ KOCA BİR YALAN ÇIKTI!”

AK Parti iktidarının her alanda olduğu gibi sağlık alanında da “baltayı taşa vurduğunu” ifade eden Kılıç, “Sağlık gibi hayati önem taşıyan bir sektörü ticarethane mantığıyla yönetmeye çalışarak hem toplum sağlığını hem de sağlık çalışanlarının sorunlarını görmezden geldi. Müşteri garantili beton yığınlarıyla baronları zengin etme amacına hizmet edildi. Sağlık sektörü ticari kar amacı güden 3-5 şirketin tekeline bırakıldı. Salgınla birlikte hastayı müşteri gören zihniyet, vatandaşın cebindeki son kuruşuna kadar göz dikti. Halka sürekli yalan söyleyerek salgını sosyal medyadan algılarla yönetebileceğini sananlar bu dönemde çok yanıldı. Vaka sayılarını bilerek yanlış vererek toplum sağlığını riske atan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı konusunda da vatandaşı aldatmaktan geri durmadı. 11 Aralık 2020 tarihinde geleceği açıklanan aşı hala ortada yok. Ancak 25 bin Biontech aşısının ülkeye giriş yaptığı ve AKP’ye yakın çevrelerce aşıların uygulandığı iddialarının doğru olduğunu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından anlıyoruz. Halka acı reçeteyi reva görenler; aşı konusunda kendilerine ve çevrelerine Alman malı, halka ise Çin malı aşıyı reva gördü.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ege Postası