MENÜ
İzmir 17°
Ege Postası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ege'nin Efesi ve İzmir'de yeni dönem
Halit Tunç
YAZARLAR
27 Kasım 2018 Salı

Ege'nin Efesi ve İzmir'de yeni dönem

Öncelikle bunu belirtmeliyim; 

Nihat Zeybekçi’nin Ak Parti’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilmesi parti tabanında beklenenden daha hızlı biçimde karşılık buldu.

Adaylığının konuşulduğu ilk günlerde bazı köşe yazarları, haber portalları ilçe başkanlarına dayandırılan haberlerde Zeybekçi’nin istenilmediğini,  çokça yazdılar. 

Ama öyle olmadı.

Nihat Zeybekçi adının açıklanmasından sonra parti tabanında oluşan sinerji anında sosyal medyada karşılık buldu. Binlerce kişiden Ege’nin Efesine destek mesajları yağdı.

İzmir’e  demagoji, polemik, kavga için değil, sadece ve sadece projeleriyle konuşulacak, tartışılacak  bir belediye başkan adayı geliyor.

Şimdi  Sayın Zeybekçi’nin karşısına oturacak, onunla İzmir’in geleceğini konuşabilecek  CHP’li  belediye başkan adayı kim olacak bilemiyorum.

Ancak bildiğim bir gerçek var.

CHP’nin  Zeybekçi’yi  polemiklere, ideolojik tartışmalara, farklı alanlara sürükleme, kendi tabanını bundan besleme, motive etme  şansı artık kalmadı.

Zeybekçi’ye karşı gösterilecek her aday ancak ve ancak bir kentin nasıl ayağa kaldırılabileceğini konuşabilir.

Ak Parti İl teşkilatı da böyle  bir yol izleyecek sanrım.  Hem kendi içinde hem de dışarıyla kavga etmesini çok seven CHP bu kez umduğunu bulamayabilir. 

Yeni dönem böyle olacak.

Zeybekçi birçoğumuzdan daha iyi İzmir’i ve kentin önceliklerini biliyor.  

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı  Sayın Aziz  Kocaoğlu’ nun   Ak Parti adayının açıklamasından hemen sonra şunları söylüyor “Benim aday olup olmamam önemli değil. En az bizim kadar değerli bir arkadaşımız aday gösterilecektir. Biz de hep beraber çalışacağız. Büyükşehir belediye başkan adayımız ve diğer ilçe adaylarımız için çalışacağız. İlçelerde, birkaç ilçede kaza olmazsa ama mutlaka olur siyasette. ya adayda problem olur ya da öbür aday çok güçlü olur. Onun dışında minimum söylüyorum; 26-27 ilçeyi alabileceğimizi düşünüyorum. 3 ilçede farklı bir şey çıkar" 

Aziz  başkanın   daha öncede almayız, yada çok zorlanırız  dediği  ilçeler ise;   Torbalı, Kemalpaşa, Kiraz, Menderes, Ödemiş.
Oysa Ak Parti’nin son anketlerinde İzmir’deki durumun hiçte öyle olmadığını gösteriyor.   Üstelik bu anket MHP ittifakından bir hafta öncesine dayanıyor.  CHP İzmir’deki 12 ilçeyi kaybediyor.  Karabağlar, Buca, Gaziemir bu ilçelerin başında geliyor.
Sayın Binali Yıldırım’la  İzmir’de oluşan Ak Parti’ye dair pozitif algı ve yıkılan önyargılar,  Nihat Zeybekçi’yle sonuca ulaşacak  diyenlerdenim.
Şimdilik İzmir’de oluşan siyaset iklimi Ak Parti’den yana.
Sayın Taha Aksoy’un iki dönem adaylığındaki o karamsarlık, Yıldırım’la yıkıldı. Zeybekçi ile farklı bir boyuta kavuşacak. 
İlçe belediye başkan adaylarının belirlenmesinden sonra tablo daha da netleşecek.
Özetle;  AK Parti hiçbir dönem İzmir’i kazanmaya bu kadar yakın, tabanı bu kadar heyecanlı ve kararlı olmadı.
Bana göre; Ege’nin Efesi İzmir’e iyi geldi. Bu hafta yapılacak anketten sonra da  seçmenlere   yansımalarını daha iyi anlayacağız.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Çağlayan Ustaoğlu
 15 Aralık 2018 Cumartesi 23:01
Ak Parti'de artık güzel şeyler olmaya başladı. Nihat Zeybekçi'yi teşkilat çok sevdi ve hakkında olumsuz kampanya düzenleyen ekip şimdi manevra yaptı. Her şey yolunda. maşallah
 Ömer
 13 Aralık 2018 Perşembe 20:59
Sayın tunç tespidiniz çok doğru izmirde yaşadığı kenti seven artık hizmet isteyen Bırçok chpli kardeşimizvar budönem sayın zeybekçiyle birlikte daha farklı bir sinerji yakalıyacağımızı düşünüyorum fakat burada çok ince birnokta var ilçelerdeki başkan adayla?ının tesbitini yaparken urlada sayın kara osman oğlu seferihisarda sayın hamit nışancı gibi özellikle chpden ve diğer partilerden akparti?e önemli miktarda oy taşıma potansiyeline sahip sevilen insanlarla istişare edilmesi gerekir
 AK GENÇLİK
 10 Aralık 2018 Pazartesi 22:02
Sayın Sosyolog Ak Gençlik şartlar ne olursa olsun, Sayın Nihat Zeybekçi’yi var gücüyle destekliyecektir. 3.-5 ilçe başkanı istemedi diye biz duracak değiliz. O ilçe başkanları zaten misyonunu tamamladı. CHP İzmir''i unutsun. Bilgisiyle birikimiyle projeleriyle İzmir''in gerçek lideri geliyor.
 Meryem isper
 9 Aralık 2018 Pazar 22:27
Hayirli ugurlu olması,dileğiyle. Denizli yi denizli yapan adama sayın bakanımız nihat zeybekçi ye başarılar yanındayız.
 Serap/Sosyolog/araştırmacı
 7 Aralık 2018 Cuma 16:53
Sayın TUNÇ Kurumlar değil, değerler değil, sosyal ve siyasal gruplar değil eğer siz sadece kişiler üzerinden ülke siyasetini kurgularsanız bu yazı mükemmel. Ben yeniden başa dönelim. CHP cumhuriyetle eşit bir parti lakin yerel ve genel liderler üretecek sistemi kuramıyor. Günü kurtarmaya çalışıyor. Senin Ak Parti'ye gelince; parti genelde tek lidere, yerelde ise yine kendi iç dinamiklerini harekete geçiremiyor. Nihat Zeybekçi bence de doğru isim. Sadece parti teşkilatı bunu nasıl sindirecek orasını bilemiyorum. Ben Ak Parti'yi yakından izleyen bir sosyoloğum. Bazı ilçe başkanlarının ve bir iki vekilin Zeybekçi'ye karşı ciddi tavırlarını biliyorum. Partiler tıpkı spor kulüpleri gibi olmalı, kendi altyapılarından golcülerini,teknik adamlarını her neyse yetiştirmeli. Sizinde daha önce böyle bir makaleniz vardı. Sanırım SİYASET VE BİLİM dergisinde okumuştuk. Hamza Dağ bu anlamda iyi bir örnek. Lakin yeterli değil. Diğer vekillere şöyle bir bakın. Siyasi ve sosyal hayatlarını okuyun bana hak vereceksiniz. Bu eleştirim daha çok CHP için. Çünkü Ak Parti sadece 16 yıllık bir siyasi hayata sahip. CHP'nin bu gün ne lider nede aday sorunu yaşamaması gerekiyordu. Saygı ve sevgiyle
 Onur Tan
 5 Aralık 2018 Çarşamba 21:14
Sayın Halit Tunç Binali Yıldırım'a da benzer onlarca methiye dizmiştin. Taha Aksoy'da senin programlarının baş konuğuydu... Yapma Allah aşkına. Ak Parti en fazla oyu bir milyonla Binali yıldırım zamanında ulaştı. Ondan sonrada 6 milletvekili çıkardığı 1. bölgede 4 milletvekilliğine düştünüz. Havai fişek atarak iki milletvekili kaybını kutladınız. Oysa o bölgede aynı YSK kararıyla milletvekili saysı da bir tane arttırılmıştı. CHP iyi çalışsaydı 3 vekilli ancak kurtaracaktınız. Siz 7 ilçeyi de kayıp edeceksiniz. İzmir'de zihniyetinize bana göre yer yok. Nihat Zeybekçi Denizli'de ne yaptı bilmiyorum. Karşısına Aziz başkan çıkmasa da kesin olarak Allattin Yüksel çıkacaktır. Bu isim bence şimdiden uykularınızı kaçıracaktır.
 bu nedir
 2 Aralık 2018 Pazar 20:23
İl başkanı çıkıp 'İstesek kanun çıkartır yaşam tarzına müdahale ederiz' bu nasıl bir haddini aşan açıklama. Chp'liler böyle bir açıklama yapsa normal denilebilir ama Ak Parti il başkanının bu açıklaması ilk önce Ak Partiye gönül vermiş insanları kırmıştır. Genel merkezin bu konuda alacağı tavır merak edilmektedir
 Cengiz cansız
 29 Kasım 2018 Perşembe 12:31
Sn tunç zeybekçiyi ne kadar cilalasınızda durum öyle değil akp tabanı izmirde bir aday bulamadınızda denizliden aday getirılıyor görüşünde akp nin bastonu mhp nin bile faydası olmayacak akp binali beyin bile aldığı oy alamayacak.
 Hamiyet Boyacı
 29 Kasım 2018 Perşembe 01:07
Sayın Halit Tunç bey tespitleriniz çok doğru . Size katılıyorum. Bu sinerjiyi yakalamışken Ak parti doğru tespitleri (ki yapmışlardır) yapıp. Antalya’da Menderes Türel nasıl köylüyle iletişimi artırıp köylünün sorunlarını gidererek seçimi aldıysa Sayın Zeybekçi’de İZMİR ‘de başarı elde eder.
 İMAM HÜSEYN
 28 Kasım 2018 Çarşamba 00:15
Muhteşem İNSAN izmir''e hizmete geliyor. VİTRİN ; DENİZLİ
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege Postası