MENÜ
İzmir 15°
Ege Postası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İZBAN grevi ve bloke edilmiş bir kent
Halit Tunç
YAZARLAR
20 Aralık 2018 Perşembe

İZBAN grevi ve bloke edilmiş bir kent

AK Parti iktidarı döneminde Türkiye’de çok şey değişti. 

“Asla dokunulmaz, asla yaklaşılmaz, tartışılmaz” denilen bütün ezberler bozuldu. 

Güneydoğu’da feodalizme, ülke genelinde, sendika ve oda ağalığına sıranın ne zaman geleceğini bekleyenlerdenim.

Bu ülkede 30 -40 yıldır aynı işçi sendikansın genel başkanlığını yapanlar var.

“Değiştirilmesi asla teklif edilemez”  anayasa maddesi gibiler.

Darbeler olur,  hükümetler devrilir, iktidarlar değişir, savaşlar yaşanır, ekonomik krizler patlar, iç ayaklamalar organize edilir, tanklar kentleri kuşatır…

Asla değişmeyen, değişimden etkilenmeyen tek koltuklar vardır;  sendika başkanları.

Onların seçilmek, denetlenmek, idari ve mali yapılarını, başarılarını, performanslarını sorgulamak gibi bir dertleri de yok.

Şube seçimleriyle kendileri tarafından belirlenen üst kurul delegeleri yine kendilerini seçmeleri için ‘formalite’ bir sanık kuruluyor.

Sonrasını konuşmaya bile gerek yok.

Çoğu sendika genel merkezi işçilerden toplanan milyar dolarlık paralara hükmeden birer kapalı imparatorluğa dönüşüyor.

Ne kadar eş, dost, evlat ve zevat varsa bu sendikaların bankamatik elemanı olarak yaşamaya başlıyor.  Harcamalarını ise yine kendileri tarafından belirlenen denetçi şirketler yapıyor.

Sosyal sorumluluk projeleri, işçilere destek, zor gününde yardım, doğumunda, ölümünde işçinin yanında olma gibi bir dertleri olamaz. Çünkü onları zaten işçiler değil,  kendi belirledikleri üst delegeler seçiyor.

TV Programıma katılan bir sendika genel başkanının makam aracına binmek bir gün bize nasip olmuştu.  Uzay gemisine bindiğimi sanmıştım.  Bence tek eksiği altın kaplama ile üretilmemiş olmasıydı.

Bütün bunları neden yazıyorum?

İzmir ‘de bir İZBAN grevi yaşanıyor.

Kentte, eğitim, çalışma, ulaşım hayatı bloke edilmiş. Özellikle öğrenciler perişan olmuş.

Her ay 8 milyon 300 bin vatandaşımızın yararlandığı 136 kilometre uzunluğundaki bu kent içi raylı toplu taşıma sistemi günlerdir çalıştırılmıyor.

İZBAN, aynı zamanda havalimanı bağlantılı olduğu içinde ayrı bir öneme sahip. Şehir içi trafik mesai saatlerinde tamamen kilitleniyor.

40 ayrı istasyondan her gün yararlanan 550 bin yolcunun öfkesini, sıkıntısını siz düşünün…

Bütün bu yaşananlar sendika ağalarının umurunda mı?

Bence değil.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ise aylar öncesinden bu grevden haberdar olmasına rağmen önlem almak, uzlaşı sağlamak yerine zamanı polemiklerle geçirdi.

Aziz başkan son dakikada ihaleyi Devlet Demir Yolları’na bıraktı.

“Ben bu işte yokum” dedi.             

İşçilerin aldıkları ücret, sosyal hakları, fazla mesaileri vs. bunlara ilişkin bir yorumda bulunacak, değerlendirme yapacak bilgiye sahip değilim.

Bildiğim bir gerçek var.

Bu kış günü binlerce orta gelirli vatandaşımızın yaşadığı sıkıntı ne sendikanın ne de işveren konumundaki kamu kurumu yöneticilerinin umurunda…

Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu'nun "Başka yerlerde daha yüksek zam mı imzaladınız da grev için İzmir'i seçiyorsunuz" açıklamasına dayanarak ve sözlerine güvenerek ben de şunu eklemek isterim;

Sayın Demir Yol İş Sendikası yöneticileri;

Toplu ulaşım bir kentin, sağlığıyla, eğitimiyle, üretimiyle, sosyal hayatıyla, ticaretiyle doğrudan bağlantılıdır.

Yazımıza son noktayı koyarken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Sayın Hamza Dağ’dan konuya ilişkin bir açıklama geldi.

Edindiğimiz izlenim şudur; Sendika grevi sonuçlandıracak bir süreci başlatmazsa hükümet artık gereğini yapacak.

Bu kent sahipsiz değil.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Ali Üstün
 29 Ocak 2019 Salı 12:06
Merhabalar efendim.İzban'ın ortağı hükümetle ,muhalefet İzmir Belediyesi biri işçi ile anlaşma yoluna gitmeyerek ,diğeri işçiyi ertelemeyle yıldırarak,fazla işçiden yana olmayan bir sonuçla bu grevi bağladılar.Ve bitti.Bu hatayı yapan belediye başkanı da nedense yaptığı son bir hamle ile kendini iyice sildi.Ve yeni gelen aday benim gördüğüm kadari ile babası çapında değil. Son yaptığı açıklama ilinç " Kendimi İzmir'e vakfetmeye,FEDA etmeye gidiyorum"Beyefendi,lütfetmiş ...! Partisinin çok çok değerli ortağı da çıkmış " Suç babadan ,oğula geçmez " diyor. Bana göre gerçekten ,2023 süreci halk için çok hayırlı olacak gibi.Saygılarımla.
 antreman
 6 Ocak 2019 Pazar 21:49
Yıllardır grev yapmayı unutan sendikacılar konu İzmir olunca grev kararı alıyor. İzmir sendikacıların grev yapması için antreman sahası değildir. Geçen yıl İzdeniz bu yıl İzban. Açık ve net bu grevden siyasi menfaat umanlar varsa bunun zararı Ak Partiye oluyor. Çünkü Ak Parti seçmeni artık konuşuyor, soru soruyor ve eleştiriyor. Duyması gerekenler duymuyor veya duymazlıktan geliyor. Ya da neme lazım duyupta genel merkeze iletirsem ben kötü olmayayım diyor. Ankara'da İzmir'i temsil edenler ile genel merkezle direkt irtibatı olanlar İzmir'i anlatamıyor. Yaşam tarzı değil konu İzmir metro istiyor. Bayraklı ve Karabağlar ilçe sınırları hala en büyük sorun.
 işçi
 28 Aralık 2018 Cuma 14:59
arkadaş anladik grevdesiniz maaşlariniz yetmiyor.haklisiniz da sizin izban la taşidiginiz insanlar da iş adamlari degil.yolcularin çoğu kendi yağinda kavrulan izmirin garibanı işcisi asgari ücretle calisan insanlardir.devlet asgari ücreti 2020 tl yapmış.o insanlarda asgari ucret icin isine gucune yetismeye calisiyor.siz °° 26 yi begenmiyorsunuz da o insanlarda sizin yuzunuzden 3 vesait yol parasi oduyor.bunun vebali kime.devletin vermedigini istiyorsunuz.herkes icin hayirlisi olur insallah.
 Ali Üstün
 28 Aralık 2018 Cuma 13:03
Merhabalar efendim.Ben İstanbul'dan yazıyorum.Ama aşağı yukarı her yıl İzmir'in bir ilçesinde 15-20 gün kalan ve İzmir'i takip eden biriyim.Aklıma 1994 seçimleri öncesi İstanbul Beediyesi'nde örgütlü sendikanın greve gitmesi geldi.İşçiler mutlak haklıdır da Chp İzmir Belediyesi ne yapmaktadır ? 1938 sonrasında ülkenin orasını,burasını satmadan en büyük büyüme dönemi 1974-79 arası olmasına rağmen, 73te Msp ile koalisyon yapan Chp 7 yıl sonra kapandı.91 sonrası Demirel'in Dyp'si ile yürüyen Shp 95'te yok oldu.95 sonrası Çiller Dyp'si ile kolkola yeni kurulan Chp 99'da baraj altı idi.Ve 97'de Anap,devamında Mhp ile ortak Dsp 200 de yitip gitti.Daha parti bazında birlik yapılmadan 2014'te Anra'dan ülkücü Yavaş'ı aday gösteren Chp 27,1 oy dan ,2018'de 22,60'a düştü. 2023 ve gidiş süreci hem Dunya'da hemde Türkiye'de çok şeye gebe.Saygılarımla.
 Gazi
 24 Aralık 2018 Pazartesi 15:08
Halit bey Hükmet artık çığlığımızı duysun. İzmir perişan oldu. Erteleyin artık
 Bildiğin işçi
 21 Aralık 2018 Cuma 23:48
BİZ AÇIZ DİYORUZ YETMİYOR DİYORUZ AMA İNANMIYORSUNUZ .GELİP BİR SORMADAN ÖĞRENMEDEN ARAŞTIRMADAN YAZIYORSUNUZ.HALKTAN İŞÇİDEN KOPUK OLDUĞUNUZU BU KADAR NET ANLATAMAZDINIZ.GREVDEN BİZDE ÇOK MEMNUN DEĞİLİZ AMA BİZLERE DE FAZLA BİR SEÇENEK SUNULMADI TRENLERİ KİMLERİN KULLANDIĞINI ÇOK İYİ BİLİYORUZ ÇÜNKÜ BİZLERİN ÇOĞU O ASGARİ ÜCRETE MAHKUM EDİLEN GARİBAN İNSANLARIN ÇOCUKLARIYIZ.O İNSANLARA İYİLİK YAPMAK İSTİYORSANIZ ASGARİ ÜCRETİN İNSANCA YAŞAYABİLECEK DÜZEYLERE ÇIKMASI İÇİN UĞRAŞABİLİRSİNİZ NEDE OLSA ELİNİZ KALEM TUTUYOR BİZLER SESİMİZİ MAALESEF ANCA BÖYLE DUYURABİLİYORUZ.SİYAH KURDELE TAKTIK DUYMADINIZ SAÇ SAKAL BIRAKTIK DUYMADINIZ ŞİMDİ Mİ DUYDUNUZ 6 AYDIR NEREDEYDİNİZ BU ŞEHİRDE YAŞAMIYOR MUYDUNUZ.
 Mehmet Karaarslanoğlu
 21 Aralık 2018 Cuma 21:37
Sayın Halit bey, Toplu İş Sözleşmeleri kanuna göre 1 yıl ile e yıl arasında değişiklik gösterir. İzban işçilerinin toplu iş sözleşmesi 2 yıllıktır. Burda çalışanlar imzalanacak sözleşmeye göre 2 yıl ücret alacaktır. İşçilerin tek eylemi grev dır. İstanbul da paşabahçe işçilerinin grevini ulusal güvenlik sebebiyle erteleyen hükümet neden sıra İzmir e gelince sesini çıkarmıyor. Sendika Alsancak ta ki temsilcilik odasına işçilerin maaş bordrolarını astı. Lütfen İzmir halkını Isban işçilerine karşı kışkırtmayalım.
 Yazar haklı
 21 Aralık 2018 Cuma 21:35
Arkadaşlar Halit bey haklı. İZBAN sıradan bir grev değil. Bir fabrika grevi hiç değil. Her yıl aynı dramı yaşamak istemiyorum. Hükümet grevi erelesin. Yada Demir Yolları Stratejik kurumlar olduğu grev yasaklansın.
 İZABNCILAR TOPLANMIŞ
 21 Aralık 2018 Cuma 14:13
GREVCİ İZBANCILAR TOPLANMIŞ YAZARI TAŞLIYOR. HERKES Mİ SİZE AH VAH ETSİN.
 Bu bir tehdit...
 20 Aralık 2018 Perşembe 23:44
AKP''li Halit Tunç eski hücumda vazgeçmemiş. Eskiden Tv programların bizi tehdit ediyordu. Şimdi buralarda. İnşallah siz yerel de iktidar olup İzmir i almazsiniz. Belediye de sendikayi kovarsınız.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege Postası