MENÜ
İzmir 16°
Ege Postası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İzmir’in çukurları!
Yalçın Küçükdamar
YAZARLAR
26 Temmuz 2018 Perşembe

İzmir’in çukurları!

Basmane çukuru. Ve İzmir’in diğer yakasında Karşıyaka çukuru… Başlansa, yapımları devam etse İzmir’in iki yakasında da güzellikler olacak. Bir yanda Opera Binası, katlı otopark ve iş merkezleri yapılacaktı.

1997 yılında dönemin Belediye Başkanı Burhan Özfatura tarafından satışa çıkarılan ve yine İzmirli bir kuruluş Güç Birliği tarafından satın alınan Basmane Çukuru’nun bitmeyen hikayesi işte bu andan itibaren başlıyor. 

1999 yılında, eski belediye başkanlarından Yüksel Çakmur’un imar mevzuatına aykırı bulup itiraz etmesiyle başlayan dava hala devam etmektedir.

Basmane çukuru, TMSF’nin el koyması, Güç Birliği’nin itirazları ve sizin anlayacağınız dava üstüne davaların açılması 21 senelik açmaza sürüklenmişti.

Sonunda Folkart almış bu çukuru hemen başlanacağı söylenmiş ancak hala da bir çalışma görmüyoruz. Etrafındaki oteller, iş merkezleri bu durumdan çok rahatsız. 

Neden mi? 

Ne olacak çirkin görüntü yetmezmiş gibi… Bir de  börtü-böcek ve farelerden geçilmez olmuş… 

Gelelim şimdi de Karşıyaka çukuruna. 

Karşıyakalıların spor yaptıkları bir merkezdi bu çukur.

Ta ki yıkılıncaya kadar.

Basketbol, futbol ve tenis müsabakaları yapılıyordu bu statta. Karşıyaka’nın kulüp binası yer alıyordu.

Az da olsa kulübe bir gelir geliyordu stattan. 2012 yılında gündeme bu alana güzel projelerle bir Karşıyaka Stadı’nın yapımı gelmişti… Güzel de olacaktı. 

Projede neler yok tu ki! Yeşil-kırmızılı kulübe her yıl azımsanmayacak bir gelir gelecek, borçlardan kurtulma umutları yeşerecekti bu proje ile. 

Ancakkkk. Yine devreye Basmane çukurunda olduğu gibi burada da itirazlar devreye girdi. Öncelikle büyükşehir belediyesi, stadın etrafındaki apartman sakinleri…

Derken yapılan iki ihalede iptal olup oldu. Basmane çukurunda olduğu gibi Karşıyaka çukuru da bir bilinmezliğe doğru gidiyor artık. Burası da bir çirkinlik abidesi olarak kalacak. Olan yine Karşıyakalılara, sporculara ve kulübe olacak.

Bu biline !!!!....

Not: Edindiğim bilgilere göre; Karşıyaka Stadı'nın zemin sağlamlaştırma projesi için devletin kasasından 17 milyon TL para çıkmış. Ancak bu paranın da proje iptal olduğu için çöpe gitmesi üzücü.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Mehmet Karaarslanoğlu
 1 Ağustos 2018 Çarşamba 15:46
Yalçın bey elinize kaleminize yureginize saglik.
 Mehmet Karaarslanoğlu
 1 Ağustos 2018 Çarşamba 15:46
Yalçın bey elinize kaleminize yureginize saglik.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege Postası