MENÜ
İzmir 21°
Ege Postası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Sosyal medya ve siyasetin kalitesi...
Halit Tunç
YAZARLAR
14 Ekim 2018 Pazar

Sosyal medya ve siyasetin kalitesi...

Sosyal bilimciler, iletişimciler, gazeteciler toplum bilimcileri şu günlerde sosyal medyanın siyaset üzerindeki etkisini tartışıyorlar.

AK Parti AR-GE Başkanlığı'nın 2013 yılında düzenlediği ‘’ Sosyal Medya ve Siyaset Konulu”  çalıştayı izlemiştik.

O günkü sunum ve tartışmalarda 2019 yerel seçimlerinin  tamamen dijital platformlarda, sosyal medyada üzerinden gideceğine ilişkin konuşmalar yapılmıştı.

Barack Obama ve ekibinin 2008 yılındaki ilk başkanlık seçimi süresince yürüttüğü sosyal medya politikası, paylaşımları, gençlerden aldığı destek en çok konuşulan ve örnek verilen tezler arasında yer alıyordu.

Türkiye gibi dinamik ve genç bir ülkede sosyal medya  (internet) kullanıcı sayısı TÜİK verilerine göre 48 milyonu geçmiş bulunuyor.

Gazete, kitap okumuyoruz.  Konferanslara, panellere gitmiyoruz. Tiyatro sinema seyircisi değiliz.   Derneklere, sivil toplum örgütlerine mesafeliyiz. Matematik ve tarihten nefret ediyoruz.   Lakin sosyal medyada konusunda dünyaya meydan okuyoruz.

Özetle;  bilgi çağında kolaycılığı seçtik.

Bu kolaycılık,  haberciliğe de yansırsa bir süre sonra sosyal medya bütün inandırıcılığını yitirir mi?

İşte benim kaygım bu yönde.

Muhalif olmakta beceri gerektirir.  Siyasi rakibinin düşüncelerini, projelerini çürüteceksin. Slogan ve söylemleri arasındaki çelişkileri yakalayacaksın. Yakınında, çevresinde, kendisinde orantısız bir zenginleşme var mı araştıracaksın. Bolca bilgi, belge toplayıp bunu takipçilerine  ‘inandırıcı’ biçimde yansıtacaksın.

Siyaset mekanizması manipüle edildiğinde karşılığında bir süre sonra güvensizlik duygusu oluşur. İnternet haber siteleri inandırıcılığını yitirdiği anda doğru haberler bile toplumda karşılık bulmaz. Asparagas (yalan)  haberlerin, iftira, hakaret ve nefret içerikli paylaşımların ilk anda oluşturduğu karşılık bir süre sonra yerini güvensizliğe, belirsizliğe ve hedef kitlede ciddi biçimde kararsızlığa neden oluyor. Yayıncı kendi ayağına sıkmış olur.

Bence İnternet gazeteciliğini bekleyen en büyük tehlike de budur. Toplumumuzun siyasi ve sosyal  fay hatlarıyla ilgili kullanılan, dilin, haberin, yapılan paylaşımın çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu olası riskleri yok sayarsak, sosyal medya siyasetçiler, basın danışmanları, kampanya yürütücüleri, partiler için bulunmaz bir mecradır.  

Bugün bütün dünyada sosyal medya en rahat, en anlaşılır, en hızlı ve en çok kullanılan iletişim aracı olma özelliğine sahiptir.

Günümüzde devlet başkanları bile ülke stratejilerini, politikalarını, tavırlarını sosyal medya yoluyla paylaşıyorlar. Diplomasi  Twitter’da siyaset , Facebook ta kendini ifade ediyor. Geleneksel medya araçları radyo, TV, gazete, dergi, açık alan, uygulamaları önümüzdeki yerel seçimlerde etkinliğini kuşkusuz koruyacaktır.  Lakin bütün cepheler sosyal medya üzerinden şekillenecektir. Özellikle bu ağlar vasıtasıyla kitleler çok hızlı biçimde organize olabiliyor gerçeğini de belirtmek gerekiyor.

Bu orantısız iletişim gücü kötü kullanıldığında Gezi Parkı Olaylarında olduğu gibi ülkede ciddi felaketler, sosyal kopuşlar yaşanabiliyor.  Ortadoğu’daki bölünmelerin, iç savaşların, kutuplaşmaların, ayaklamaların ana nedenlerinden birisi de sosyal medyadır, orada kullanılan içeriktir, kurgudur dildir. Bunu da bir kenara mutlaka not edelim.

Farklı çıkar gruplarının ciddi bütçelerle belediyeleri, kamu kaynaklarını ele geçirmek adına sosyal medya aracılığıyla servis ettirdikleri ‘operasiyonel’  haberleri, kullandıkları dili, oluşturmaya çalıştıkları algı ayrı bir tehlikedir.

Sonuç; siyasiler yine meydanlarda, kahvelerde, seçim otobüslerinde kendilerini ifade edecekler.  Ancak söyledikleri her söz, attıkları her adım yine sosyal medyada kayıt altına alınacaktır.

Hoşgörü ve centilmenlik içinde sürecek bir seçim kampanyasını izlemek umuduyla.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege Postası