Ege Postası
Geri

'Ben Kemal gitmiyorum'

6'lı masanın adayı Kılıçdaroğlu'nun 12. seçim yenilgisi CHP'de kriz çıkardı. İlk bayrağı İBB Başkanı İmamoğlu açtı. Ancak Kılıçdaroğlu, partisinin vitrinini yenileyerek 2024 seçimlerine kadar CHP'nin başında girmek istiyor. İmamoğlu'na yakın isimlerin MYK'ya alınacağı konuşuluyor
'Ben Kemal gitmiyorum'
Haberler / Politika
31 Mayıs 2023 Çarşamba 10:45
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

CHP'de yaşanan ağır seçim yenilgisinden ardından parti tam anlamıyla karıştı. Parti içinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun "başarısız olduğu ve genel başkanlığı bırakması" gerektiğini düşünenler ile "başarılı" bulanların tartışmaları sosyal medyaya da yansıdı.

İSTİFALARA KARŞI ÇIKTI

Kılıçdaroğlu seçim akşamı topladığı MYK'da seçim sonuçlarını değerlendirdi ve yeni dönemdeki tavrını açık etti. Edindiğim bilgiye göre Genel Başkan Yardımcıları Bülent Kuşoğlu ve Ali Öztunç, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun elini rahatlatmak için istifa etmeye hazır olduklarını söyledi. Yeni dönemde yenilenmiş bir MYK ile gidilmesi gerektiği tartışıldı. Ancak Kılıçdaroğlu, istifaya karşı çıktı, "İstifa yok. Süreci birlikte götüreceğiz" dedi. Kılıçdaroğlu, seçim gecesi yaptığı açıklamada da açık bir biçimde "Yürüyüşümüz sürüyor, Ayaktayız ve buradayız" diyerek kendisinin de istifa etmeyeceğini ilan etmişti.

FATURA İP'E KESİLDİ

MYK'da Kılıçdaroğlu'nun aldığı yaklaşık yüzde 48'lik oyun başarılı bir sonuç olduğunun da altı çizildi. Büyük ortak İYİ Parti'den yeteri kadar destek gelmediği, İyi Partililerin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sinan Oğan'a oy verdiklerini söyleyenler bile oldu

VİTRİN DEĞİŞİKLİĞİ

CHP yönetimi, öncelikle MYK'da vitrin değişikliğine gidecek. PM'de İmamoğlu'na yakınlığı ile bilinen Gökhan Günaydın gibi isimlerin MYK'ya alınabileceği konuşuluyor. Ardından TBMM Grup Başkanı ve başkanvekillerinin seçimi yapılacak. Konuştuğum kaynaklar Grup Başkanlığı için en güçlü ismin Özgür Özel olduğunu ifade etti.

KURULTAY ERTELENEBİLİR

Kılıçdaroğlu, 2024 seçimlerinde partisinin başında girmek istiyor. Ancak öncelikle kurultayın toplanması lazım. Geçen yıl yapılması gereken ancak pandemi ve yaklaşan seçimler gerekçe gösterilerek Temmuz 2023'e ertelenen kurultayın bir kez daha ertelenebileceği konuşuluyor. Konuştuğum parti yetkilileri, CHP tüzüğüne göre kurultayın ancak bir kere ertelenebileceğine dikkat çekti. Buna karşın Kılıçdaroğlu'nun "uyarı cezasını" da göze alarak 2024 yerel seçimleri sonrasına bırakacağı ifade edildi.

PLANINDA İMAMOĞLU YOK

Kaynaklarım, Kılıçdaroğlu'nun, yerel seçimlerde başarı elde ederek koltuğunu korumayı hedefl eyeceğini, aksi sonuç çıkması durumunda koltuğu kendi belirleyeceği birine devredeceğini söyledi. Koltuğu devredeceği kişinin ise İmamoğlu olmayacağı yaygın bir kanı.

MESAJLAR SOSYAL MEDYADAN

Kılıçdaroğlu'nu başarısız bulanlar ise seslerini sosyal medya üzerinden duyurmaya başladı. Eski CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi, seçim sonuçlarının doğru değerlendirilmediğini bunu ertelemenin ülkeye yapılacak en büyük kötülük olduğunu söyledi. Aynı gün Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak seçim faaliyetlerini birlikte yürüttüğü Ekrem İmamoğlu, "Umutsuzluğa kapılmayın. Yeni başlıyoruz. Değişmeyen tek şey değişimdir. Öğrenilmiş çaresizlik benim kitabımda yok" diyerek bir anlamda genel başkan adaylığı için "ben de varım" dedi.

"GİZLİ AJANDASI VAR'

Konuştuğum bir başka CHP'li yönetici İmamoğlu'nun gizli ajandası olduğunu söyledi ve çok çarpıcı ifadeler kullandı. CHP'li kaynak "İmamoğlu çok açık ve aleni olarak hiçbir zaman aday olduğunu söyleyemez. Onun taktiği CHP'ye yakın gazeteciler, sanatçılar ve iş dünyası üzerinden bir kamuyoyu baskısı oluşturarak, Kemal Bey'i ikna etmek olacaktır" dedi.

CHP MYK YARIN TOPLANIYOR

CHP Merkez Yönetim Kurulu, Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında yarın toplanıyor. Parti genel merkezindeki toplantı, saat 13.00'te yapılacak. MYK toplantısında, 28 Mayıs'taki Cumhurbaşkanı Seçimi'nin sonuçları değerlendirilecek ve CHP'nin yol haritası ele alınacak.

 

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
POLİTİKA YEREL POLİTİKA GÜNCEL İZMİR EGE 3. SAYFA YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT GENEL MAGAZİN SEÇİM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Ege Postası