Ege Postası
Geri

ABD’de Sarraf ve Halkbank’a 'teröre destek' davası açıldı

Suriye ve Afganistan'daki saldırılarında ölen/yaralanan Amerikalı asker ve aileleri adına, ABD’de Halkbank ve Rıza Sarraf’a tazminat davası açıldı. Bankadan 29 Ocak'a kadar yanıt vermesi istendi.
ABD’de Sarraf ve Halkbank’a 'teröre destek' davası açıldı
Haberler / Politika
17 Eylül 2023 Pazar 10:57
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Afganistan ve Suriye'de gerçekleşen saldırılarda ölen ya da yaralanan ABD'li asker ve aileleri adına, ABD'de Halkbank ve Rıza Sarraf'a tazminat davası açıldı.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde açılan davada, Zarrab ve Halkbank'ın, saldırılara yardım etmek ve saldırıları içeren bir komploya katılmaktan sorumlu tutulması istendi.

Sözcü ABD Temsilcisi Razi Canikligil'in haberine göre davacılar, 2012'den 2020'ye kadar Afganistan'da gerçekleştirilen 27 saldırının ve 2012'den 2013'e kadar Suriye'deki bir saldırının mağduru 151 kişiden oluştu.

Davada Sarraf ve Halkbank'ın "2012'den 2016'ya kadar terörle mücadele yaptırımlarını aşarak İslam Devrim Muhafızları'na bağlı olarak bilinen İran Ulusal Petrol Şirketinin terör operasyonlarını finanse etmesine sistematik olarak yardımcı oldukları" iddia edildi.

Dilekçede sanıkların, "terör ve şiddet içeren faaliyetlere yardım ettiklerinin farkında olarak hareket ettikleri" ileri sürüldü. Ayrıca "İran'ın petrol gelirlerini aklamaya yönelik bir planı kasıtlı olarak başlatıp gizledikleri, bunu neden ve kimin için yaptıklarını bildikleri" iddiası da yer aldı.

Hakim, şikayetin bir kopyasının 1 Ekim'e kadar bankanın temsilcilerine gönderilmesini, Halkbank'tan da 29 Ocak'a kadar yanıt vermesini istedi.

 

ABD Yüksek Mahkemesi’nden Halkbank kararı
ABD'deki kritik Halkbank duruşmasının tarihi belli oldu!
ABD'de Halkbank'a yeniden dava açıldı

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
POLİTİKA YEREL POLİTİKA GÜNCEL İZMİR EGE 3. SAYFA YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT GENEL MAGAZİN SEÇİM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Ege Postası