Türkiye’nin eğitimde en büyük sorunlarının başında gelen üniversite öğrencilerinin barınma sorununa çözüm bulmak için Kız Öğrenci Yurdu inşa eden Balçova Belediyesi’nin ikinci yurdu da tamamlanmak üzere. Korutürk Mahallesi’nde yapımı devam eden öğrenci yurdunda incelemelerde bulunan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, yetkililerden bilgi alarak tamamlanan örnek öğrenci odalarını gezdi.
![](/content/news_detail/Screen Shot 2024-02-29 at 11.50.17.png)
Toplamda 66 odadan oluşan Balçova Kız Öğrenci Yurdunda 3 kişilik ve 2 kişilik odalar ile bir adet Engelli Öğrenci Odası planlandı. Yurtta ayrıca, Revir, Yemekhane, Çamaşırhane, Etüt Salonu, TV Salonu, Kafeterya ve Sığınak bulunuyor.
![](/content/news_detail/Screen Shot 2024-02-29 at 11.51.15.png)
Konforlu ve modern mobilyaları ile göze çarpan yurt binasının örnek odaları ve toplu alanlar alttan ısıtmalı olacak. Depreme dayanıklılık, yangın, asansör sistemlerinin de dünya standartlarında uygulandığı binada, öğrencilerin güvenliği en çok önem verilen konuların başında olmuş.
![](/content/news_detail/Ekran Resmi 2024-02-29 09.32.01.png)
Balçova’da Belediyenin inşa ettiği ikinci ikinci kız öğrenci yurdu için Gurur Projem ifadesini kullanan Başkan Fatma Çalkaya “Önceki yıllarda yapımını tamamladığımız 384 kişilik kız öğrenci yurdunda pırıl pırıl Cumhuriyet Çocukları yetişiyor. Şimdi de arsası bize ait olan bu alanda hayırseverlerimiz ile birlikte yaptırdığımız 155 kişilik yurdumuzu tamamlamak üzereyiz. Anadolu’dan kıt imkanlarla çocuklarını okumaları için İzmir’e, Balçova’ya gönderen Aileler huzur içinde olacaklar” dedi. Bir ülkenin kendi öğrencilerine yeterli sayıda yatacak yer sağlayamamasının çok ciddi bir tehlike olduğunu ifade eden Başkan Fatma Çalkaya “Biz, İzmir’in en küçük belediyelerinden birisiyiz. Ama kısıtlı bütçemize rağmen kız öğrenci yurdu yapıyoruz. Çünkü Milli Eğitimi ülkenin geleceği için en önemli konu olarak görüyoruz. Balçova’da toplamda 539 yatak kapasiteli iki kız öğrenci yurdu yapmamızın tek nedeni de budur” diye konuştu.