Ege Postası
Geri

İESOB Başkanı Ata yeni döneme iddialı projelerle giriyor…

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Yalçın Ata, yeni döneme iddialı projelerle giriyor.
İESOB Başkanı Ata yeni döneme iddialı projelerle giriyor…
Haberler / Ekonomi
26 Haziran 2023 Pazartesi 12:12
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Seçimlerin geride kaldığına dikkat çeken Ata, ‘Herkesi kucaklayarak, tüm odalarımızla dayanışma içinde çalışacağız. Biz büyük bir aileyiz. 128 oda başkanı da benim arkadaşım, her odaya eşit mesafedeyiz. Beyaz sayfa açtık, ortak hedefimiz, esnaf sanatkarların ekmeğini büyütmek. Corona salgını, döviz kurlarının artışı, yüksek enflasyon gibi ekonomik zorluklar en fazla sınırlı sermayeye sahip esnaf sanatkarlarımızın belini büktü. Şimdi iş zamanı, çalışma zamanı’ dedi.

NACE sorunu

Sloganlarının ‘Güçlü Birlik, Güçlü Oda’ olduğunu hatırlatan Ata, ‘İlk olarak, olanakları yetersiz olan odalarımıza destek vereceğiz. Teşkilat içinde huzuru sağlayacak, birlik ve beraberliği pekiştireceğiz. EYT kanunu ile birlikte odalarımıza emekli tazminatları ağır yük getirdi. Genel sekreter parasını ödeyen odalarımız var. İmkanları sınırlı olan odalarımıza sahip çıkacağız. Acil ekipman ihtiyaçlarını karşılayacağız. Odalarımızın üye kayıtlarında yaşadıkları NACE kodlarına ilişkin sıkıntıların giderilmesi için gerekli çalışmaları yapacağız. Oda yöneticilerimiz huzurlu olursa, üst kuruluş olarak vazifemizi gönül rahatlığı ile yapabiliriz. İzmir Esnaf Teşkilatı’nda sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü hakim kılacağız. İzmir Birliği tüm odaların üst kuruluşudur. Üst kuruluş olmanın gereklerini yerine getireceğiz.’ diye konuştu.

Projeleri sıraladı

İlk adım projelerini sıralayan İESOB Başkanı Yalçın Ata sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Hedeflerimiz belirli, projelerimiz hazır. Takım ruhu içinde, yönetimde bulunan arkadaşlarımla istişare ederek vakit geçirmeden kolları sıvayacağız. Esnaf sanatkarlar güç durumda, kaybedecek zamanımız yok.

Bu çerçevede öncelikle, İESOB’nin atıl kalmış yatırımlarını canlandıracağız. Birliğin mevcut mal varlığını verimli şekilde kullanarak elde edilen gelir ile odalarımıza hizmet götüreceğiz. 

Ehil kadrolar oluşturarak İESOB Oteli’ni zarardan kurtaracağız. Hem otelimizi düzlüğe çıkaracak, hem de esnaf teşkilatına saygınlık kazandıracak eğitim projemiz var. Birlik Oteli’ni kış aylarında öğrenci yurduna dönüştürüp esnaf ve üyelerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz. Otelimiz yaz kış çalışacak.

Odalara hizmet merkezi

Odalarımız bizim için çok önemli. Odaların mali gücünü artırmak için proje odaklı çalışmalar öne çıkacak, İESOB bünyesinde kurulacak hukuk bürosunda odaların alacakların takibi yapılacak.

Birlik Sarayı’nın tadilatı ve binanın son katında bulunan Birlik Lokali’nin yeniden hizmete açılması hedeflerimiz arasında. Yenilen Birlik Sarayı’nı kirada bulunan odalarımıza tahsis edeceğiz.

Kayıtdışı ve kalifiye elaman ayrıca önem verdiğimiz konular arasında. Ara eleman eksikliği, her sektörün sorunu. Aileler çocuklarını eskisi gibi esnaf sanatkar yanına vermiyor, ustalarımızın arkasından yeni nesil gelmiyor. Türkiye’de işsizlik büyük sorun iken, reel sektörün kalifiye eleman bulamaması tezat oluşturuyor. Mesleki eğitimin yaygınlaştırılması, ehil ara elemanların yetiştirilmesi için diğer kurumlarla ortak çalışmalar geliştireceğiz.

Bunun dışında esnaf sanatkarları dijitalleşmeye yönlendirecek, e-ticaret potansiyellerini geliştirecek projeler, iletişim ve pazarlama alanında internet olanaklarını kullanmaya yönelik metotlar planlıyoruz.’

 

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
POLİTİKA YEREL POLİTİKA GÜNCEL İZMİR EGE 3. SAYFA YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT GENEL MAGAZİN SEÇİM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Ege Postası