Ege Postası
Geri

KKM devam edecek mi? Mehmet Şimşek açıkladı

KKM'nin toplam büyüklüğü 125,6 milyar dolara ulaşırken Merkez Bankası, KKM hesaplarını azaltmak için birçok uygulamayı devreye almıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de KKM'nin geleceği hakkında konuştu.
KKM devam edecek mi? Mehmet Şimşek açıkladı
Haberler / Ekonomi
12 Eylül 2023 Salı 10:34
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

NTV'ye açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KKM ve OVP'ye ilişkin konuştu.

REZERV MİKTARININ ARTIRILMASI HEDEFLENİYOR

KKM hakkında çok fazla konuşmayı tercih etmediğini belirten Bakan Şimşek, önceliklerinin OVP'yi uygulamak ve rezerv miktarını arttırmak olduğunu ifade etti.

KKM'den kademeli olarak çıkış stratejilerinin olduğun söyleyen Şimşek, "KKM şu anda bir realitedir. Bu realiteden zamanla bir çıkış stratejisi ortaya koyacağız. Mevduat sahipleri müsterih olsun. Kendileri açısından herhangi bir önemli değişikliğe gitmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

KKM DEVAM EDECEK Mİ?

Mehmet Şimşek, KKM'nin devam edeceğini belirterek şunları kaydetti:

"Lira mevduatını cazip hale getirdiğimizde, ülkede makro finansal istikrarı kalıcı şekilde tesis ettikçe, rezervlerimizi güçlendirdikçe farklı bir strateji izleyebiliriz. Bugün itibarıyla KKM devam edecek. Dönemsel olarak birtakım konularda yönlendirme noktasında bankalar için makro ihtiyati bir çerçeve ortaya koyabiliriz."

Merkez Bankası'nın KKM'den dönüşte döviz talebini karşıladığını da dile getiren Bakan Şimşek,"Belli bir seviyeyi hedefleyerek onu korumak için rezerv harcayayım' diye bir şey yok" dedi.

"KUR HEDEFİMİZ YOK"

TCMB ve hükümetin bir döviz kuru hedefi olmadığını altına çizen Şimşek, "Dolayısıyla bir seviyeyi korumak üzerinde müdahale noktasında bir irade yok. Kur korumalı üzerinden gelen talebi karşılamak makuldür, kurala dayalıdır" ifadelerini kullandı. (Cumhuriyet) 

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
POLİTİKA YEREL POLİTİKA GÜNCEL İZMİR EGE 3. SAYFA YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT GENEL MAGAZİN SEÇİM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Ege Postası