Ege Postası
Geri

Tüketici güveninde son 5 yılın zirvesi

Deprem nedeniyle sadece martta gerileyen tüketicinin güveni, mayısta yüzde 4 yükselerek 91.1'e çıktı. Bu değer, son 5 yılın en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçti.
Tüketici güveninde son 5 yılın zirvesi
Haberler / Ekonomi
23 Mayıs 2023 Salı 10:52
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, TÜİK ve Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, mayısta geçen aya kıyasla yüzde 4 arttı. Nisanda 87.5 olan endeks, mayısta 91.1 olarak kayıtlara geçerken bu rakam son 5 yılın zirvesi oldu.

GELECEĞE BAKIŞ OLUMLU

Mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi geçen ay 69.1 iken mayısta yüzde 2.2 artışla 70.6'ya çıktı. Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi endeksi nisanda 89.8 iken bu ay yüzde 4.7 artış göstererek 94 oldu. Nisanda 95.2 olan gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 5.7 artarak bu ay 100.5 olarak kayıtlara geçti. Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi ise nisanda 96.1 iken mayısta yüzde 3.1 artışla 99.1 olarak hesaplandı.

YATIRIMLAR ARTACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "2022 yıl sonuna göre tüketici güveni yüzde 20'nin üzerinde artışla 2018 Temmuz ayından sonraki en yüksek seviyesine de ulaştı. Ekonomimizin çarkları daha da hızlanarak dönmeye ve yatırımlar artmaya devam edecek" dedi.(AKŞAM)

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
POLİTİKA YEREL POLİTİKA GÜNCEL İZMİR EGE 3. SAYFA YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT GENEL MAGAZİN SEÇİM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Ege Postası