MENÜ
İzmir
Ege Postası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Aliağa'da işçi kıyımı! Başkan Acar kapıları kapattı
Yerel Yönetimler
12 Haziran 2019 Çarşamba 11:49

Aliağa'da işçi kıyımı! Başkan Acar kapıları kapattı

Aliağa Belediyesi’nde bayram öncesi işten çıkarılan 22 taşeron işçinin ardından 100 kadrolu personelin daha işten çıkartıldı. 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından Aliağa’da yeniden belediye başkanı seçilen Serkan Acar ve yönetimi toplam 122 personelin işine son verdi. İşten çıkarılan işçiler belediye binası önünde eylemlerini sürdürürken, sendika yetkilileri Başkan Acar’ın görüşme talebine cevap vermediğini ifade etti.

HAYRULLAH YILDIZ/ EGEPOSTASI- Yerel seçimlerin ardından belediyelerde işçi krizleri yaşanırken bir kriz de Aliağa Belediyesi’nde yaşandı. 31 Mart Yerel Seçimlerinde başkanlık koltuğuna tekrar oturan MHP’li Serkan Acar bayram öncesinde 21 taşeron işçiyi işten çıkartırken, 100 kadrolu personeli n de işine son verdi. Ekonomik gerekçeler ve personel fazlalığı olduğunu savunan belediye yönetimi en azı 16 yıldır çalışan 100 kadrolu işçinin iş akdini feshetti. İşten çıkarılan 22 taşeron işçi ve 100 kadrolu işçi belediye önünde eylem kararı aldı. DİSK Genel-İş sendikasına bağlı işçiler eylemlerini sürdüreceklerini aktarırken, sendika yetkilileri Başkan Serkan Acar’dan randevu talep etti. Ancak Başkan Acar randevu talebine olumlu yanıt vermeyerek görüşmeyi reddetti. 

“YAŞANANLARIN SORUMLUSU BAŞKAN SERKAN ACAR” 

DİSK Genel- İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, 122 işçinin işine son verildiğini ifade ederken, “Gerekçe dediğiniz şeylerin karşılığı olması lazım ancak belediye yönetimi tamamen bahanelerin arkasına saklanıyor. Bu çıkarılan işçiler Aliağa’da yıllardır hizmet eden arkadaşlarımız. Belediye yönetimi ekonomik gerekçeleri bahane ediyor. Belediyenin geliri azaldı dediler. Belediyenin borcu 30 milyon liradan 250 milyon liraya çıkmış. Ekonomik durum bu hale geldiyse sorumlusu yine Belediye Başkanı Serkan Acar’dır” şeklinde konuştu. 

BELEDİYE GÖRÜŞMEYİ KABUL ETMİYOR 

Belediye yönetiminin görüşme talebine cevap vermediğini  dile getiren Başkan Kara, “Biz sürecin en başından beri defalarca görüşme talebinde bulunduk ancak çok saygısızca bir şekilde talebimize cevap dahi verilmedi. Biz hukuki olarak haklarımızı arayacağız. Belediye önündeki eylemimize de devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

“PERSONEL FAZLALIĞI OLMASI MÜMKÜN DEĞİL“

İş kanunun 18. maddesi  kapsamında işlerine son verilen işçiler ‘Personel fazlalığı’ bahane gösterilerek işten çıkartıldı. İşten çıkarılan işçilerden Yücel Laçiner kararın tamamen siyasi olduğunu savunurken, “Bize personel fazlalığı olduğunu söylediler. Ancak devletin belediyelere ayırdığı bir personel kontejanı var. Aliağa’da bu kontejan 120 kişi biz 100 kişiydik. Yani ortada personel fazlalığı olacak bir durum yok. Matematik ortada personel fazlalığı olması mümkün değil” şeklinde konuştu. 

EMEK PARTİSİ’NDEN DESTEK VE EYLEM ÇAĞRISI 

Öte yandan Emek Partisi  İzmir İl Örgütü Aliağa’da işten çıakrılan işçilere destek çağrısında bulundu. 14 Haziran Cuma günü saat 18:00’de Aliağa’da işçilere destek olmaya davet eden Emek Partisi İl Örgütü yaptığı yazılı açıklamada, “Aliağa’da, Çiğli’de, Bergama’da ve bütün belediyelerde işten atmaların veya baskı uygulamanın hiçbir haklı dayanağı yoktur. Belediye çalışanları siyasi hesaplaşmaların ve kadrolaşmanın kurbanı yapılamaz. Hiçbir çalışanın siyasi tercihi ve özgür oy kullanma hakkı gasp edilemez. Hiçbir işçi oy tercihinden dolayı cezalandırılamaz” ifadelerini yer verdi.  

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege Postası