MENÜ
İzmir 13°
Ege Postası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bakan Pakdemirli’den belediyelere ‘yetki’ göndermesi: Oy alıp ‘hadi bana eyvallah’ diyemez
Yerel Politika
21 Kasım 2020 Cumartesi 15:44

Bakan Pakdemirli’den belediyelere ‘yetki’ göndermesi: Oy alıp ‘hadi bana eyvallah’ diyemez

İzmir’de 30 Ekim tarihinde meydana gelen depremde gündeme oturan belediyelerin riskli binalar hakkındaki yetki tartışması AK Parti Narlıdere Kongresi’ne de taşındı. Kongrede konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, riskli binaların tespitinin ve oradaki vatandaşların güvenli konutlara yerleştirilmesi görevinin yerel yönetimlerde olduğunu ifade ederek, “Yerel idarenin oy alıp da ‘Hadi bana eyvallah’ deme lüksü yoktur. Her bir oy belediyeye ayrı bir sorumluluk yükler” dedi. Kongrede tek listeyle yapılan seçimde Metin Yıldırım ilçe başkanlığı görevine getirildi. 

TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- AK Parti İzmir’de kongre maratonu sona eriyor. 5 Eylül’de başlayan sandık mesaisi bazı ilçelerde yaşanan aday krizleri, pandemi ve deprem nedeniyle sekteye uğrayan AK Parti İzmir’de son sandıklar bugün Narlıdere’de kuruldu.

Mevcut başkan Kadir Bekar’ın aday olmayacağını açıklamasının ardından Genel Merkez tarafından Metin Yıldırım’ın başkan adayı olarak belirlendiği Narlıdere’de 31 Ekim Cumartesi günü yapılması gereken kongre 30 Ekim tarihinde yaşanan ve 116 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan İzmir depremi nedeniyle bir kez daha ertelenmişti.

AK Parti Narlıdere Kongresi bugün saat 14.00’te Talles Park Kır Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un programına katılması sebebiyle AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli kongreye katılamadı. Kongreye AK Parti İzmir ilçe başkanları katıldı.

Kongrede Divan Başkanlığını AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli kongreye Ankara’dan video konferans yoluyla bağlandı.

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN YERİNDE DÖNÜŞÜM MESAJI

Konuşmasına 30 Ekim tarihinde İzmir’de yaşanan depremi hatırlatarak başlayan Bakan Pakdemirli, “Öncelikle 20 gün öne yaşadığımız deprem dolayısıyla hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Depremden hemen sonra İzmir’e intikal ettim. İlk andan itibaren hızlı bir mücadeleye girdik. Elif ve Ayda umudun adı oldu Ancak o gece ve sonrasında yaşananlar çok acı hatıralar olarak zihnimizde iz bıraktı. Rabbim bir daha göstermesin. Devletimiz de tüm imkânlarıyla oradaydı. Milletimiz bu defa da İzmir için seferber olmuştu. Dikkat ederseniz artık ülkemizde hiçbir afetin ardından ‘Nerede bu devlet sesleri’ yükselmiyor. Çünkü devletimiz ilk andan itibaren halkın yanında oluyor ve yarları sarmak için çalışıyor. Yine depremin yol açtığı hasarların kalıcı telafisi için çalışıyoruz. Konteynır kentimizin kurulumu neredeyse bitti. Kalıcı konutlar için de proje hazırlıkları tamamlandı. Bu ay içerisinde ihaleler yapılacak inşaat sürecine geçilecek. 1 yıl dolmadan vatandaşlarımız için konutların hazır olacağını söyleyebilirim. Bunun yanında bin 750 konutu yerinde inşa edeceğiz. Yine belirlenen rezerv alanlarında 3 bin konut inşa ederek hak sahiplerine dağıtacağız. İzmir’de depreme dayanıksız konutların dönüştürülmesi için de çalışıyor olacağız” dedi.

Deprem sırasında gündeme gelen riskli binaların tespiti ve gereğinin yapılması konusuna da değinen Bakan Pakdemirli, “Bu konuda sizlerden de desteklerinizi bekliyoruz. Ayrıca bu konuda belediyelerinize de sorumluluklarını hatırlatın. Zira yerel idarenin oy alıp da ‘Hadi bana eyvallah’ deme lüksü yoktur. Her bir oy belediyeye ayrı bir sorumluluk yükler. Yerel yönetimlere siz belirlerken onların sorumluluklarını da onlardan istemeyi unutmayın. Ona göre takibini yapın. Unutmayın deprem olsun ya da olmasın riskli binaları bularak oradaki vatandaşları sağlam konutlara taşımak yerel idarelerin görevidir. Bir yere fenni sağlam izni vermek de yerel idarenin görevidir. Biliyorum ki İzmir’i ve Narlıdere’nin yıllanmış tüm sorunları hizmet etmeyen bir zihniyetin ürünüdür. Buna üzülüyorum. 81 vilayete baktığınızda AK Parti’nin marka belediyeciliğini göreceksiniz. Nereye ne yapıldığı devletin kayıtlarında vardır. Dolayısıyla tüm hemşerilerime tavsiyem oyunuzun hesabını tutun. Zira mahkeme kadıya mülk değildir. 3 yıl içinde kim sözünü tutmuş hatırlatın” ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli sözlerini şöyle sonlandırdı; “Bu yıl başta pandemi olmak üzere deprem, çığ ve orman yangınları gibi felaketler nedeniyle çok mesai harcandı. Bunun üzerine son olarak yeni pandemi tedbirleri açıklandı. Biz hiçbir şeyi, bahane etmeden üretmeye ve yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Lideri bu kadar çok çalışan bir partinin mensupları da çok çalışkan olmak mecburiyetindedir. Bizim partimizin değişim ve dönüşümden hiçbir çekincesi yok. Milletimiz için en faydalı olanı uygulamak bizim boynumuzun borcudur. Bugün büyük bir gün 019 yılında başlattığımız7. Olağan kongrelerimize devam ediyoruz. Narlıdere2de zor bir sahada mücadele ettiğiniz biliyorum. Yanınızda olduğumu bilmenizi isterim. Benim sizden ricam Narlıdere’nin tüm sorunlarını yetkililere iletmeye azami gayret gösterin. Kim ne derse desin kimi seçerse seçsin vatandaşımızın gönlünü hoş tutmalıyız. Hiçbir unvan baki değildir ama iyi insan olmak her şeyin üstündedir. Bir diğer ricam da seçim arifesini beklemeden sahadan hiç kopmayalım. Sokak sokak gezip sorunları dinleyelim. Hep diyorum İzmir hak ettiği yeri bulamadı. AK Partide bu konuda her türlü sınavı vermeye hazır. AK Parti bugünlere bir anda gelmedi. Milleti dinleyerek geldi. Eriştiğimiz bu noktada teşkilatımızın emeği büyük.”

“CEKEDİ TERS GİYDİRECEĞİZ”

Narlıdere İlçe Başkanlığı için Genel Merkez tarafından atanan ve kongrede tek aday olan Metin Yıldırım, Narlıdere’de zor olanı başaracaklarını ifade etti ve “Narlıdere bizi için çok önemliydi. Öncelikle bu görevi bana tevdi eden Genel Merkezimiz başta olmak üzere İl Yönetimimize çok teşekkür ediyorum. Bu görev benim için çok önemli ve kutsal. Hep içimde kalmıştı. Genel Merkez’e 2 defa mülakatlara gittim ancak arkadaşımız aldı. Biz de O’na destek olduk. Hiçbir zaman ikiyüzlülük yapmadık hep destek olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın çizdiği yolda ilerlemeye çalıştık. Ve yüce Rabbim bize bu görevi nasip etti. Yönetimimizde olan arkadaşlarımızın hepsi çok değerli. Dışarıda kalmak da önemli değil. Biz her birini ayrı ayrı kucaklayacağız. Çünkü bu çatı hepimizin çatısı. Bu çatı altında aldığınız her nefes bizim için kıymetli. Yarından itibaren hepimiz omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz. Birliği, beraberliği ve sağlığı tesis edeceğiz. Narlıdere hep zor diyorlar. Zor olacak ki imtihan olsun. Narlıdere’de bir ceket siyaseti var. Cekedi asarsak kazanırız diyorlar. Biz bu cekedi ters giydireceğiz. Ben buradan söz veriyorum. Başarıyı en üst seviyede sağlayacağız” diye konuştu.

“SUNİ ÇALIŞMALARLA KAYBEDECEK ZAMANIMIZ YOKTUR”

Koronavirüs olduğu için kongreye katılamayan mevcut ilçe başkanı Kadir Bekar adına konuşma yapan İlçe Başkan Yardımcısı Mahmut Kemal Yeğenci şunları söyledi; “Ne adalet arayışımızdan vazgeçeriz ne de ideallerimizden. Gün büyük ve güçlü Türkiye için çalışma günüdür. Cumhur’un gücü aydınlık yarınlarımızın teminatıdır. Suni çalışmalarla kaybedecek zamanımız yoktur. Bizler Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi milletimizle birlikte olduk ve dertlerine derman olmaya çalıştık. Sahada görev yapanlar olaya aynı şevk ve heyecanla ‘Durmak yok, yola devam’ diyerek devam edeceğiz” dedi.

Yıldırım, tek listeyle gidilen seçimde 79 delegenin oyunu alarka ilçe başkanı seçildi. 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege Postası