MENÜ
İzmir
Ege Postası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Türk doğaltaş sektörü 2020 Çin seferine hazırlanıyor
Ekonomi
16 Ağustos 2019 Cuma 09:16

Türk doğaltaş sektörü 2020 Çin seferine hazırlanıyor

Türk doğaltaş ihracatçıları, yıllık ithalatının yüzde 12'sini karşıladıkları, en büyük ihraç pazarları Çin Halk Cumhuriyeti'nde 16-19 Mart 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı hazırlıklarına başladı.

Türkiye Milli Katılım Organizasyonu Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından yapılan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na 2019 yılında 72'si Milli Katılım Organizasyonu ile 132 firma katıldı. Çin pazarında oldukça başarılı ve rekabetçi olduklarını belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, bu ülkenin doğaltaş ithalatının yüzde 12'den fazlasını Türkiye'den karşıladığını söyledi. Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı'nın Türkiye'den Çin'e doğaltaş ihracatının artmasında itici güç olduğunu kaydetti.

6 AYDA 319 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Doğaltaş sektörü olarak, 2019 yılında Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nın son günü 4 Türk ihracatçısının gözaltına alınmasının şokunu atlattıklarını ve son derece güçlü olan Türkiye-Çin ilişkilerine zarar vermediğine dikkati çeken Kaya, "2019 yılının Ocak -Haziran döneminde Türkiye'den Çin'e 319 milyon dolar doğaltaş ihracatı gerçekleştirdik. Çin, doğaltaş ihracatımızda lider pazar konumunda. Bu pozisyonunu önümüzdeki yıllarda da sürdürecek. Doğaltaş ihracatçılarımızı 2020 yılında Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı'nda yerlerini almaya davet ediyorum" diye konuştu.

Çin Halk Cumhuriyeti ve dünyanın dört bir tarafından gelen 200 bin profesyonel alıcının ziyaretçi olarak katıldığı XIAMEN Fuarı, Çin Halk Cumhuriyeti doğaltaş pazarını yakından izleme ve inceleme, ürünlerini bu pazarda tanıtma, mevcut ticari bağlantılarını geliştirme, yeni bağlantılar kurma ve alıcılar ile tanışmaya yönelik ön görüşmelerde bulunma imkanı tanıması bakımından önem arz ediyor.

Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na 2020 yılında katılmak isteyen firmaların Ege Maden İhracatçıları Birliği ile [email protected] e-posta adresi ya da 0 232 488 60 00 numaralı telefon aracılığıyla iletişime geçmeleri bekleniyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege Postası