Ege Postası
Geri

Bornova'da gençler dünya sorunlarını tartıştı

Bornova Belediyesi, Mayıs Güneşi Gençlik Ağı Derneği işbirliği ile İZMİRMUN 2023 -Model Birleşmiş Milletler (Model United Nations) etkinliği düzenledi. Bornova Belediyesi Sivil Toplum Kuruluşları Yerleşkesi ev sahipliğinde yapılan ve 3 gün süren etkinliklerde lisede eğitim gören 150 genç Birleşmiş Milletler komitelerini temsil ederek konferanslarla dünyadaki güncel sorunları ele aldı.
Bornova'da gençler dünya sorunlarını tartıştı
Haberler / Yerel Yönetimler
30 Mayıs 2023 Salı 09:23
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İZMİRMUN 2023 -Model Birleşmiş Milletler organizasyonunda katılımcı gençler Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin delegesi rolünü üstlendi.

Uluslararası yaşanan problemlere yönelik çalışmaların simüle edilerek sunulduğu etkinlikte katılımcılar konuları İngilizce olarak tartışarak çözümledi. Öğrencilerin delegeler çıkararak belli ülkeleri ve Birleşmiş Milletler kurumlarını temsil ettikleri eğitsel bir simülasyon olan MUN ile gençlerin eleştirel düşünme, takım çalışması ve liderlik yeteneklerine ek olarak araştırma, konuşma, tartışma ve yazma becerilerini geliştirmeleri hedeflendi. Düzenlenen konferanslarda  göçmenlik sorunu, ekonomi ve sosyal  gelişim, insan hakları, sağlık, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kıtlık, iklim değişikliği gibi önemli dünya meseleleri tartışıldı.

Gençlerin eğitimlerinin gelecek için önemli olduğunu belirten Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Öğrencilerin üç gün boyunca tamamen İngilizce konuşarak BM delegeleri rolünde dünya meselelerini tartıştıkları bu konferanslar, hem diplomasiyi öğrenmelerine hem de gelecekteki kariyerlerine hazırlanmalarına katkı sağlayacağına inanıyoruz”dedi.

İZMİRMUN 2023 ‘de Simüle edilen BM komiteleri:

SOCHUM (Sosyal, İnsani ve Kültürel Komitesi):

UNWOMEN (Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi):

UNHCR(Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu):

ECOSOC(Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi)

SPECPOL(Politika Ve Bağımsızlaşma Komitesi):

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
POLİTİKA YEREL POLİTİKA GÜNCEL İZMİR EGE 3. SAYFA YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT GENEL MAGAZİN SEÇİM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Ege Postası