Ege Postası
Geri

İzmir’de sporcular afet gönüllüsü oluyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu arasında gönüllü arama kurtarma ekipleri oluşturulması için protokol imzalandı. İmza töreninde konuşan Başkan Tunç Soyer, sporcu gençlerin gönüllü çalışmasında öncü olacağını vurgulayarak “İzmir sizden çok şey bekliyor. İyi ki varsınız, iyi ki İzmir’e sahip çıkıyorsunuz. İzmir imecesini Türkiye’ye hediye etmenin, örnek alınacak bir uygulamayı hayata geçirmenin gururunu yaşıyorum” dedi.
İzmir’de sporcular afet gönüllüsü oluyor
Haberler / Yerel Yönetimler
24 Mayıs 2023 Çarşamba 12:00
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu arasında gönüllü arama kurtarma ekipleri oluşturulması için işbirliği protokolü imzalandı. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliği yaptığı imza törenine Başkan Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Hakan Orhunbilge, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Banu Dayangaç, İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Efkan Muhtar ve İzmir’de faaliyet gösteren amatör kulüplerin bağlı olduğu 11 birlik başkanı, sporcular, sivil toplum kuruluşları, dernek ve odaların temsilcileri ile itfaiye personeli katıldı.

“Olası bir afette her türlü ihtiyaca cevap verilebilecek”

Türkiye ve İzmir’in deprem bölgesi olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, göreve gelir gelmez Deprem Dairesi Başkanlığı kurduklarını hatırlatarak, İzmir’i dirençli hale getirmek için yürütülen çalışmaları aktardı. Türkiye’nin en kapsamlı deprem araştırma ve risk azaltma projelerini hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Soyer, “Tüm İzmir’in yeraltı haritasını çıkarıyoruz. İzmir’in röntgenini çekiyoruz. Deprem fay hattı haritası güncelleniyor.  İlçeler ölçeğinde yapı envanteri ile yapı durum tespiti çalışmalarımız sürüyor. Bütün bunlar yolunda ve yürümeye devam ediyor” dedi.

Kentte 29 barınma alanı ve 2 bin 500’ün üzerinde toplanma alanı olduğunu söyleyen Başkan Soyer, buralardaki altyapı çalışmalarının da tamamlandığını belirterek “Olası bir afette İzmir’de her türlü ihtiyaca cevap verilebilecek” dedi.

“Bin 200 mahallede çalışmayı yapacağız”

Depremde anında müdahalenin hayat kurtardığını söyleyen Başkan Soyer, kentte arama ve kurtarma çalışmalarını daha etkili şekilde sürdürmek için mahallelerde afet gönüllülerinden oluşan ekipler kurulduğunu da hatırlatarak “Mahalle gönüllüleriyle birlikte çalışacağız. İzmir’in bin 200 mahallesinde bu çalışmayı yapacağız. Sizler dinamik, sporla hayatını geçiren başarılı gençlersiniz. Sizin mahallenizde hayat kurtarma kabiliyetiniz çok daha fazla olmalı. O nedenle sizlerle ilgili eğitim programı da hazırladık” dedi.

Gönüllü olan gençlere müjde

Sporcu gençlerin gönüllü çalışmasında öncü olacağını kaydeden Başkan Soyer, “Üçer aylık dönemlerde 25’er kişilik ekiplere verilecek eğitimler sonunda gönüllü gençlerimize konser, tiyatro benzeri etkinlikler için davetiyeler vereceğiz. Liseli gönüllülerimiz için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde staj imkânı sağlayacağız. Tüm gönüllülerimiz için ücretsiz ulaşım imkânı vereceğiz. Bunun gibi bir hayli müjdemiz var. İzmir’in sizlerin gönüllülüğüne ihtiyacı var. Bunu bilmeniz lazım. Sizin alacağınız eğitimle, yapacağınız kurtarma çalışmalarına katkı vermenize İzmir’in ihtiyacı var. Sizler zaten spor yaparak çok güzel bir iş yapıyorsunuz. Şimdi buna bu afet gönüllülüğü programını ekleyerek sadece kendiniz için değil yaşadığınız şehir için de çok kıymetli bir katkı veriyor olacaksınız. Gönüllülük belki de dünyanın en güzel şeyi, insanlığın en güzel erdemi. Sizler gönüllü olacaksınız ve bizler de sizlerle iftihar edeceğiz. İzmir sizden çok şey bekliyor. İyi ki varsınız, iyi ki İzmir’e sahip çıkıyorsunuz. İzmir imecesini Türkiye’ye hediye etmenin, örnek alınacak bir uygulamayı hayata geçirmenin gururunu yaşıyorum” dedi.

Başkan Soyer sözlerini, “Gururla söylemeliyim; İzmir İtfaiyesi Türkiye’nin en başarılı, makine gücü en yüksek, en eğitimli ve en çalışkan itfaiyesidir” diyerek sonlandırdı. 

“Sizlerin desteği çok önemli”

Afet sonrasındaki arama kurtarma faaliyetlerinin önemini hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse ise “İzmir afetinin akabinde ülkemiz genelinde yaşanan büyük depremlerinin sonuçlarını biliyoruz ve hepimiz dersler çıkardık. İzmir Büyükşehir Belediyesi hem İzmir’de hem 11 ilimizi kapsayan afet bölgesinde büyük rol aldı. Bunun yanında orman yangınları, arama-kurtarma faaliyetleri, trafik kazaları gibi pek çok konuda rol alıyoruz. Sizlerin desteği çok önemli. O yüzden bu gönüllü programını başlatmış bulunuyoruz. Spor kulüplerimizde bir arama kurtarma takımı kurmak ve bunu büyük bir aileye döndürmek istiyoruz” dedi.

“Depremin şakası yok”

30 Ekim 2020’de İzmir’de meydana gelen depreme değinen ASKF Başkanı Efkan Muhtar, yitirilen canları anarak konuşmasına başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin afet çalışmalarından memnuniyet duyduğunu ifade eden Muhtar, 6 Şubat depremlerinde eğitimsizliğin sıkıntısının yaşandığını belirtti. Muhtar, “Eğitim olmayınca müdahale etmekte sıkıntı yaşadılar. Belki pek çok canın kurtarılması bu eğitimler vasıtasıyla olacak. İzmir bir deprem bölgesi, şakası yok. Ne zaman olacağı da belli değil” diye konuştu.

Şampiyonlar unutulmadı

Protokol töreninde, Galatasaray’ı yenerek üst üste ikinci kez Türkiye şampiyonu olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Kadın Su Topu takımı ile Avrupa Şampiyonası’nda 3’üncülük ve Türkiye Şampiyonası’nda 2’ncilik kupası kazanan İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü tekerlekli sandalye basketbol takımı sporcuları kazandıkları kupalar ile birlikte Başkan Tunç Soyer’le buluştu. Başkan Soyer, “Bugün son derece heyecanlı ve gururluyum. Sporcularımızla gurur duyuyoruz. Bize büyük sevinç yaşattılar. Her biriyle ayrı ayrı iftihar ediyorum. Bizim için çok büyük bir gurur ve mutluluk vesilesi. Bu başarı hikayelerine hepimizin çok ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

Amatör sporculardan gönüllü arama kurtarma ekipleri kurulacak

İmzalanan protokol ile İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’na bağlı 312 amatör spor kulübünün yönetim kurulu, üyeler, antrenörler ve sporculardan oluşturulan gönüllü arama kurtarma ekipleri teorik ve uygulamalı eğitimler ile afet öncesinde bilgilendirilerek, afet esnası ve sonrasında ihtiyaç duyulan insan gücü ve arama kurtarma ekiplerine destek konusunda donanımlı hale getirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı'nın belirleyeceği ihtiyaçlar doğrultusunda yaşanabilecek afet durumlarında, İzmir Amatör Spor Kulüpleri gönüllülerinden oluşan 25 kişilik Arama Kurtarma Birlikleri ile koordineli şekilde çalışılacak.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
POLİTİKA YEREL POLİTİKA GÜNCEL İZMİR EGE 3. SAYFA YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT GENEL MAGAZİN SEÇİM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Ege Postası