Ege Postası
Geri

Kredi kartlarına nakit avans ayarı!

Bireysel kredi kartlarından belirli limitin üzerinde yapılan nakit avans çekimi, menkul kıymet tesisi uygulamasına tabi oldu.
Kredi kartlarına nakit avans ayarı!
Haberler / Ekonomi
17 Mayıs 2023 Çarşamba 10:20
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Kredi kartından nakit avans çekmek, kredi çekmekten daha cazip hale gelmişti. Çünkü kredi faizleri aylık yüzde 2’lerden başlamasına rağmen, kredi kartında uygulanan faiz şu anda yüzde 1.36. Dolayısıyla bu ucuz kaynağa talep de son dönemde arttı.

Merkez Bankası bu artışı frenlemek için yeni adımlar attı. Böylece bireysel kredi kartlarından belirli limitin üzerinde yapılan nakit avans çekimi, menkul kıymet tesisi uygulamasına tabi oldu.Aynı karar kuyum harcamaları için de geçerli kılındı. Her iki başlık için de yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olma (karşılık ayırma) şartı getirildi.

642 MİLYARLIK KULLANIM

Kredi kartında limitin ise 50 bin lira üstü olduğu belirtiliyor. Yeni uygulamayla birlikte nakit avans kullanımının azalması bekleniyor. Hatta bazı bankaların taksitli nakit avansta taksit sayısını düşürdüğü de belirtiliyor. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) son haftalık verilerine göre; bireysel kredi kartıyla yapılan taksitli işlemler 340.7 milyar liraya, taksitsiz işlemler ise 302 milyar liraya çıkmıştı.Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakamlar sırasıyla 97.7 milyar ve 143 milyar lira olmuştu. Bir başka deyişle kredi kartıyla yapılan harcama ve nakit çekimi son yılda toplamda 241 milyardan, 642 milyar liraya çıktı.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
POLİTİKA YEREL POLİTİKA GÜNCEL İZMİR EGE 3. SAYFA YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT GENEL MAGAZİN SEÇİM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Ege Postası