Ege Postası
Geri

12 aylık cari açık 54,2 milyar dolara çıktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, mart ayı cari açığı 4 milyar 484 milyon dolar oldu. 12 aylık cari açık ise 54,2 milyar dolara çıktı.
12 aylık cari açık 54,2 milyar dolara çıktı
Haberler / Ekonomi
11 Mayıs 2023 Perşembe 17:29
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

TCMB mart ayı ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Buna göre, martta cari işlemler hesabı 4 milyar 484 milyon dolar açık verdi. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 1 milyar 372 milyon dolar fazla verdi. Cari işlemler hesabı ocak-mart döneminde 23,59 milyar dolar açık verirken, 12 aylık cari açık ise 54,2 milyar dolar olarak kaydedildi. 

RESMİ REZERVLER 264 MİLYON ABD DOLARI AZALDI

Merkez Bankası verilerine göre, kaynağı belirsiz para girişi olarak nitelendirilen net hata ve noksan kalemi martta 2,44 milyar dolar eksi yazdı. Resmi rezervler ise martta 264 milyon ABD doları azaldı.  

Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 6 milyar 298 milyon dolar olarak gerçekleşti.  Hizmetler dengesi kaynaklı girişler 3 milyar 88 milyon dolar, bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler ise 2 milyar 67 milyon dolar olarak kaydedildi. Birincil gelir dengesi kalemi 1 milyar 354 milyon dolar net çıkış, ikincil gelir dengesi kalemi ise 80 milyon dolar net giriş gösterdi.

1 MİLYAR DOLAR PORTFÖY ÇIKIŞI YAŞANDI

Mart ayında doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 238 milyon dolar olarak gerçekleşti. Portföy yatırımlarında 1 milyar 33 milyon dolar tutarında net çıkış yaşandı. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 256 milyon dolar net satış ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 36 milyon dolar net alış yaptığı görüldü.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, Genel Hükümet 750 milyon dolar net borçlanma gerçekleştirmişken, bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 805 milyon dolar ve 745 milyon dolar net geri ödeme yaptı. Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 1 milyar 442 milyon dolar net azalış kaydetti. 

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 610 milyon dolar ve Türk lirası cinsinden 147 milyon dolar net artış olmak üzere toplam 757 milyon dolar net artış kaydetti. Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, Genel Hükümet ve bankalar sırasıyla 8 milyon dolar ve 7 milyon dolar net kullanım, diğer sektörler ise sırasıyla 464 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirdi. Resmi rezervlerde ise martta 264 milyon dolar net azalış ortaya koydu.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
POLİTİKA YEREL POLİTİKA GÜNCEL İZMİR EGE 3. SAYFA YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT GENEL MAGAZİN SEÇİM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Ege Postası