Ege Postası
Geri

TÜRK-İŞ: Açlık sınırı Haziranda 10 bin 373 liraya yükseldi

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (TÜRK-İŞ) haziran ayı verilerine göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 10 bin 373 liraya, yoksulluk sınırı da 33 bin 788 liraya yükseldi. Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti de aylık 13 bin 471 lira olarak hesaplandı.
TÜRK-İŞ: Açlık sınırı Haziranda 10 bin 373 liraya yükseldi
Haberler / Ekonomi
27 Haziran 2023 Salı 10:37
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

TÜRK-İŞ, haziran ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini bugün yayınladı. Buna göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını kapsayan açlık sınırı 10 bin 373 liraya; gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı olan yoksulluk sınırı 33 bin 788 liraya yükseldi.

BEKÂR BİR KİŞİNİN YAŞAMA MALİYETİ 13 BİN 471 LİRAYA ULAŞTI

Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti de aylık 13 bin 471 liraya çıktı. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama da 10 bin 373 lira oldu.

YUMURTA YÜZDE 3 ZAMLA YENİDEN 3 LİRAYA YÜKSELDİ

Süt fiyatı bir önceki aya göre sabit kalırken peynir fiyatı yüzde 4 geriledi, yoğurt yüzde 5 zamlandı. Et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohum ürünlerinin bulunduğu grupta; Et ve Süt Kurumu (ESK), Ankara Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği bünyesinde faaliyet gösteren marketlerin bir kısmı, nisan sonu itibarıyla dana kıyma 190, kuşbaşı 210 liradan satılmaya başlanmıştı. Bu ay 30’ar lira zam gelerek dana kıyma 220, kuşbaşı da 240 liradan satıldı. Bir ayda kuzu ve balık fiyatları sınırlı düzeyde gerilerken tavuk fiyatı yüzde 12 oranında düştü. Yumurta bu ay yüzde 3 zamlanarak tanesi tekrar ortalama 3 liradan satılmaya başladı. Kuru fasulyede sınırlı düzeyde, yeşil ve kırmızı mercimekte yüzde 7’şer fiyat düşüşü yaşandı. Nohut yüzde 9, yağlı tohumlar da yüzde 6 oranında zamlandı. (ANKA)

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
POLİTİKA YEREL POLİTİKA GÜNCEL İZMİR EGE 3. SAYFA YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT GENEL MAGAZİN SEÇİM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Ege Postası