Ege Postası
Geri

Malatya'da depremde ağır hasar alan 9 bina yıkıldı

Malatya Yeşiltepe'de ağır hasar raporu verilen 15’er katlı 540 dairenin bulunduğu 9 bina patlatma yöntemiyle yıkıldı. Yıkımda bin 660 kilogram patlayıcı madde kullanıldı.
Malatya'da depremde ağır hasar alan 9 bina yıkıldı
Haberler / Güncel
15 Eylül 2023 Cuma 19:14
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Malatya’da 6 Şubat depremi sebebiyle ağır hasar alan binaların Malatya’da patlayıcı maddeyle yıkımı hızla devam ediyor. Yeşilyurt ilçesine bağlı Yeşiltepe semtinde bulunan ve Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Malatya’nın ilk yüksek katlı binaları olan Yeşiltepe Konutları’ndaki 15’er katlı 9 blok patlayıcı maddeyle yıkıldı. Yıkımda bin 660 kilo patlayıcı ile 30 bin adet elektriksiz kapsül kullanıldı. Yıkımın yapıldığı alanda emniyet ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemi alındı.

Binaların tünel kalıp sistemi ile inşa edilmesinden dolayı yıkım modellemesi ve projelendirilmesi ilk defa Türkiye’de uygulandı. Patlatma sırasında oluşan ses ve sarsıntı ölçümlemesi üniversite öğretim üyeleri tarafından tespit edildi. Türkiye Patlayıcı Mühendisliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Kahriman ve yönetim kurulu üyeleri patlatmalı yıkım faaliyetlerini mahallinde gözlem ve inceleme ile takip etti.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
POLİTİKA YEREL POLİTİKA GÜNCEL İZMİR EGE 3. SAYFA YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT GENEL MAGAZİN SEÇİM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Ege Postası