Ege Postası
Geri

TCMB: Resmi rezerv varlıkları Nisan'da geriledi

Türkiye Cumhuriyet merkezi Bankası (TCMB) verilerine göre, resmi rezerv varlıkları nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 6,2 gerileyerek 114,9 milyar dolar oldu.
TCMB: Resmi rezerv varlıkları Nisan'da geriledi
Haberler / Ekonomi
18 Mayıs 2023 Perşembe 22:24
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Merkez Bankası, nisan ayına ilişkin Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri'ni yayınladı. Buna göre, resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 6,2 azalarak 114,9 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 2,9 azalarak 60,9 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 11,0 azalarak 46,4 milyar ABD doları oldu.

NİSAN AYINDA 8,1 MİLYAR DOLAR FAİZ ÖDENDİ

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 9,4 artarak yaklaşık 44,9 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşti. Bu tutarın yaklaşık 36,8 milyar ABD doları ana para, 8,1 milyar ABD doları faizden oluştu.

Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yaptığı finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülüklerinin de yaklaşık 59 milyar ABD doları olduğu belirtildi. Bu söz konusu tutarın 26,8 milyar ABD doları bir ay vadeli olduğu bildirildi.

YIL SONU CARİ AÇIK BEKLENTİSİ DE YÜKSELDİ  

Öte yandan Merkez Bankası, reel ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 39 katılımcıyla gerçekleştirdiği mayıs ayına ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi yayınlandı. Buna göre, geçen ay yüzde 2,46 olan mayıs ayı TÜFE artışı beklentisi, bu anket döneminde yüzde 2,41'e geriledi. Cari yıl sonu TÜFE'deki artış beklentisi de yüzde 37,17 oldu. TÜFE'de artış beklentileri 12 ay sonrası için yüzde 31,02'den 29,84'e düşerken, 24 ay sonrası için yüzde 17,54'ten 17,74'e yükseldi.

Katılımcıların yıl sonu dolar/TL beklentisi 23,09 oldu. 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi 24,08'den 24,61'e çıktı.

Bir önceki anket döneminde 37,75 milyar dolar olan yıl sonu cari işlemler açığı beklentisi de bu dönemde 38,4 milyar dolara yükseldi. 

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
POLİTİKA YEREL POLİTİKA GÜNCEL İZMİR EGE 3. SAYFA YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT GENEL MAGAZİN SEÇİM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Ege Postası