MENÜ
İzmir
Ege Postası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP’li Beko: Çeşme Limanı korona limanı olmasın!
Yerel Politika
26 Mart 2020 Perşembe 14:09

CHP’li Beko: Çeşme Limanı korona limanı olmasın!

CHP’li vekil Kani Beko TV35’te Gün Ortası programına telefonla bağlandı. ‘Çeşme Limanı korona limanı olmadan önlem alın’ diyen Beko önemli açıklamalarda bulundu.

EGEPOSTASI - Gün Ortası programına telefonla katılan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Covid 19 virüsünün hızla yayıldığı İtalya ile yapılan gemi ticaretinin önlem alınmadan sürdüğünü, özel bir liman işletmesinde çalışanlarda virüs tespit edilmesine karşın karantina önlemlerinin yeterli düzeyde alınmadığı, hatta virüs taşıyıcısı olduğu tespit edilen bir çalışanın çalışmayı sürdürdüğü uyarısında bulundu.

Milletvekili Beko, bu uyarısını, “Çeşme Limanı Corona limanı olmadan önlem alın diyorum” sözleriyle yaptı.

Programda hükümetin aldığı ekonomik tedbirlerin yetersiz olduğunu da savunan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İşsizlik Fonu’nda toplanan paranın acilen kullanıma sokulması çağrısında bulundu. Beko, “Yıllardır işçiler için kurulmuş olan bir fon var. Bu fon bugünler için kuruldu. 2002 yılından bu yana 131 milyar para olması gerekiyor bu fonda. Eğer amacı dışında kullanılmadıysa ve kasada duruyorsa, bugün zorunlu olarak kepenk kapatan ve işsiz kalan işçi kardeşlerimize işsizlik fonundan rahat bir şekilde iki veya üç ay maaş verebiliriz” dedi.

Programın satır başları:

ÇEŞME LİMANI CORONA LİMANI OLMADAN ÖNLEM ALIN

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona pandemisi  salgınından etkilenen ülkeler arasında maalesef Türkiye de var. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı öncülüğünde alınan önlemler sürerken gözde turistik merkezlerden biri olan Çeşme’de faaliyet gösteren özel bir liman işletmesi olan Ulusoy Limanı’nda çalışan gümrük muhafaza memurlarında da maalesef virüs tespit edildi. Çeşme Limanı Corona limanı olmadan önlem alın diyorum.

TIR ŞOFÖRÜNDE VİRÜS TESPİT EDİLMESİNE KARŞIN…

Çeşme’den virüsün adeta cehenneme çevirdiği İtalya’nın Trieste Limanı’na haftanın üç günü ro ro gemi seferleri ve tır taşımacılığı faaliyetinin devam ettirilmesi, limanda görevli bir tır şoföründe virüsün tespit edilmesi ve karantina altına alınmasına karşın şahsın karantina koşullarından kaçıp aynı limanda çalışmayı sürdürdüğü ve limanda çalışanların yeterli sağlık kontrollerinden geçirilmediğini biliyoruz. Limanda ortaya çıkan son durum ve ihlallerle ilgili bir dizi sorundan oluşan önergeyi Sağlık Bakanlığı’nın yanıtlaması talebiyle TBMM’ye sundum.

14 GÜN KARANTİNAYA UYULMADIĞINI ÖĞRENDİM

Önergemde Covid 19 virüsünün yayılma hızının giderek arttığını, Çeşme’deki Ulusoy Limanı’na İtalya başta olmak üzere ithal ürünlerin getirildiğini, bazı ürünlerin ihracatının da aynı limandan gerçekleştirildiğini, her gemide en  az 25 kişinin çalıştırıldığını, bu gemilerde çalışanlar ile ağır vasıta sürücülerinin yeterli sağlık kontrollerinden geçirilmediğini, Sağlık Bakanlığı’nın 14 günlük karantina kuralına tümüyle uyulmadığı bilgilerine ulaştım. Bu durumun virüsün yayılma hızını arttırdığı, liman personeli ve çalışanlar olmak üzere riskin arttığı uyarısında bulundum. 14 günlük karantina kuralına uyulmuyor. Gemi sayısının kaç olduğunu, gemilerin giriş ve çıkışlarında alınan önlemlerin neler olduğunu, Sağlık Bakanlığı’nın ilan ettiği 14 günlük karantina kuralının uygulanıp uygulanmadığını sordum. Gemilerde çalışan ve gözlem altında tutulması gereken personelin çalışmalarına devam ettiğini gözlerimle de gördüm.

KARANTİNADA OLMASI GEREKEN ÇALIŞIYOR

Karantina altında tutulması gereken personelin çalışmaya ara vermeden sürdürdüğü bilgisini limandaki yetkililerden öğrendim. Sağlık Bakanına sordum, bu gemi trafiği nedeniyle memurlara da bulaştığı bilgisi doğru mudur, doğru ise kaç kişinin hasta olduğunu kaç kişinin gözlem altında tutulduğunu sordum. Açıklama yapmasını istedim. Çeşme’de kaç kişiye test yapıldı? Kalan personelin çalıştırılmaya devam ettirilme gerekçesinin ne olduğunu da sordum.

Sağlık Bakanlığı yetkililerine  sorduğum sorular ise şu şekilde;

1.İzmir’in Çeşme ilçesinde Ulusoy Limanına her gün ortalama olarak kaç adet gemi gelmekte ve gitmektedir?

2. Hangi ülkelerden ağırlıklı olarak geliş ve gidiş yapılmaktadır?

3. Gemilerin giriş çıkışlarında halk sağlığı için risk oluşturabilecek konularda alınan olağanüstü önlemler nelerdir? Bu kapsamda Sağlık ve İçişleri Bakanlığının ilan ettiği, yurtdışına gidiş gelişte 14 gün karantina kuralı uygulanmakta mıdır?

4. Bu denetim kimler tarafından ve hangi sıklıkta yapılmaktadır?

5. Bu gemilerde çalışan ve gözlem altında tutulması gereken gemi mürettebatının ara vermeden çalışmayı sürdürdükleri bilgisi doğru mudur?

6. Çeşme-Trieste arasında çalışan şoförlerden birinin hasta olduğu, karantinadan kaçtığı ve tekrar çalışmaya başladığı bilgisi doğru mudur? Bu nedenle şirket yetkililerine ve sorumlulara bir yaptırım uygulanmış mıdır?

7. COVİD-19 virüsünün devam etmekte olan bu gemi trafiği nedeniyle gümrük muhafaza memurlarına da bulaştığı bilgisi doğru mudur? Doğruysa kaç hasta ve kaç karantinada gözlem altında tutulan, Limanın işleyişiyle doğrudan yahut dolaylı bağlantılı çalışan ve çalışan yakını bulunmaktadır ve bu hastaların ve yakınlarının son durumu nedir?

8. Limanda görev yapan kişilerden sadece bir bölümünün karantinaya alınması ancak kalan personelin çalışmaya devam ettirilmesinin gerekçesi nedir? Bu kişiler hangi kriterlere göre belirlenmiştir?

9. Hastalık nedeniyle gözlem için evlerine gönderilen gümrük memurlarının yerine,  İzmir'den, çevre il ve ilçelerden çok sayıda gümrük memurunun limana yönlendirildiği bilinmektedir. Bu çalışanlar için yeterli tedbir alınmış mıdır? Bu kişilerin de hastalanmaması için alınan önlemler nelerdir?

10. Gemilerden indirilen yükler nerede depolanmaktadır? Bu yüklere dair halk sağlığına risk oluşturabilecek tehditler bulunmakta mıdır? Öyleyse konuya dair hangi olağanüstü önlemler alınmaktadır?

11. Bu süreçte Çeşme genelinde çalışanların bir şekilde temasta bulunduğu düşünülen kaç kişiye COVİD-19 testi yapılmıştır? Sonuçları pozitif olanların sayısı kaçtır?

12. Çeşme Ulusoy Limanının işletmesinin özel sektörde olmasının yarattığı ilave sorunlar bulunmakta mıdır? Eğer varsa, a) Limanın geçici yahut kalıcı olarak kamulaştırılmasına dönük atılmış adım b) Hakkında adli ve veya idari soruşturma açılmış kişi veya kişiler bulunmakta mıdır?

13. Hükümet olarak içinden geçmekte olduğumuz COVİD-19 pandemisine bağlı, ülkemiz karasularında ve limanlarımızda alınmış ve hâlihazırda yürürlükte olan genel tedbirlere ilave özel tedbirler bulunmakta veya planlanmakta mıdır? Varsa bunlar hangileridir?”

İŞSİZLİK FONUNDAN SADECE İŞSİZLER YARARLANSIN

Bakanları dikkatli şekilde dinledim. Sayın Cumhurbaşkanını dinledim. Bana göre virüse karşı dünyada ve Avrupa’da ekonomik anlamda alınmış tedbirler maalesef Türkiye’de alınmamaktadır. Covid 19 salgınından etkilenen ülkeler arasında ülkemiz var. Buna karşı insanlarımızı korumak için kamu hizmetlerinde çalışanların sağlıkları güvence altına alınsın. Sağlıkta tasarruf olmaz. Çalışanlara ücretli izin verilsin. İşten atmalar yasaklansın. İşsizlik fonundan sadece işsiz kalanlar yararlansın. Fatura ve kredi borçları ertelensin. En düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyine çekilsin. Devlet çalışanların gelirlerini güvence altına alsın.

İŞSİZLİK FONU İŞSİZ KALANLARA ANASININ AK SÜTÜ GİBİ…

Yıllardır işçiler için kurulmuş olan bir fon var. Bu fon bugünler için kuruldu. 2002 yılından bu yana 131 milyar para olması gerekiyor bu fonda. Eğer amacı dışında kullanılmadıysa ve kasada duruyorsa, bugün zorunlu olarak kepenk kapatan ve işsiz kalan işçi kardeşlerimize işsizlik fonundan rahat bir şekilde iki veya üç ay maaş verebiliriz. Bugüne kadar kurulmuş olan fonlardan kesinlikle vergi alınmadı ama maalesef işsizlik fonundan 3 milyar vergi alındı. En son 10 milyara yakın bankalara tahvil karşılığında para aktarıldı bu fondan. Çok merak ediyorum, fonda ne kadar para kaldı? İşsizlik fonu anasının ak sütü gibi işsiz kalan işçilerin eğitim, kira, sağlık, ulaşım masraflarını giderebilecek konumda. Güzel ülkemin güzel insanları Bilim Kurulu’nun uyarılarını dikkate alın. Evden çıkmayın diyorum son olarak.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege Postası