Ege Postası
Geri

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul: Yaygın şekilde test ve aşı yapılmalı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün Eris varyantının Türkiye’de dokuz kişide görüldüğünü açıkladı. Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, bakanlığın açıklama yapmakta geç kaldığını belirterek “Biz yeni aşıları alıp yaptıramadık” dedi.
Prof. Dr. Bülent Ertuğrul: Yaygın şekilde test ve aşı yapılmalı
Haberler / Güncel
16 Eylül 2023 Cumartesi 09:43
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Koronavirüs kâbusu bitmiyor. Dünyada 2019’un sonunda patlak veren ve 15 milyondan fazla can alan Covid-19’un son varyantı Eris de hızla yayılıyor. İngiltere ve ABD’nin de içinde olduğu 50 ülkeden sonra Türkiye’de de Eris varyantı görüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19’un yeni varyantı Eris’in dokuz kişide tespit edildiğini açıkladı. Bakan Koca, yaptığı paylaşımda, “Hasta etme gücünün düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı referans laboratuvarımızda yapılan incelemede dokuz kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

‘BAKANLIK GEÇ KALDI’ 

Konuya ilişkin Cumhuriyet’e değerlendirmelerde bulunan enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, bu varyantın Türkiye’de uzun zaman önce görüldüğünü ve bakanlığın bu açıklamayı yapmada geç kaldığını vurguladı. Ertuğrul, “Bakanlık son zamanlarda kaç test yapıldığını, kaç pozitif çıktığını açıklamıyordu ve buna ilişkin de alt varyant analizleri yapılamıyordu. Bu varyantın oluşturduğu yayılıma baktığımızda zaten Türkiye’de çoktandır vardı. En önemli sorun yaygın bir şekilde test ve aşı yapılmıyor olması” dedi. 

(Bülent Ertuğrul)

‘MASKE TAKILMALI’ 

Eris varyantına karşı endişe edilmesi gerektiğini belirten Ertuğrul, önceki yapılan Covid-19 aşılarının yeterli koruma sağlayamadığının altını çizdi. Ertuğrul, “Önümüzdeki dönem için Kuzey Amerika ve Avrupa’da bu varyantlara karşı yeni modifiye aşılar gündeme gelecek ve onları uygulamaya başlayacaklar. Biz yeni aşıları almadık ve yaptırmadık. Bakanlık bu konuda bir an önce adım atmalı. Bu nedenle ülke ve risk grubu açısından bir tehlike söz konusu” diye konuştu. 

Koca’nın “endişelenmeyin” açıklamasının havada bir açıklama olduğunu vurgulayan Ertuğrul, “Hasta olmak istemiyorsanız o zaman maske takın. Toplu bir kapanma ve maske zorunluğu bu süreçten sonra zor görünüyor” dedi. 

İŞTE BELİRTİLERİ

Omicron ailesinin son mutant virüsü olarak tespit edilen Eris varyantı ilk kez şubatta Endonezya’da tespit edildi. Eris’in belirtilerinin başında burun akıntısı, burun tıkanıklığı, eklem ağrısı, gözlerinin arkasındaki ağrı, kuru öksürük ve halsizlik geliyor. Tat ve koku kaybı eskiye göre az da olsa devam ediyor. Vakalarda ishal de görülüyor.  (Cumhuriyet)

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
POLİTİKA YEREL POLİTİKA GÜNCEL İZMİR EGE 3. SAYFA YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT GENEL MAGAZİN SEÇİM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Ege Postası