Ege Postası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
“Bayramda gönül dostunu bekler”
Hüseyin Günlü
YAZARLAR
29 Nisan 2022 Cuma

“Bayramda gönül dostunu bekler”

Ulusal kültürümüzün en güzel geleneği bayram ziyaretlerinde konuklara ikram edilen bol köpüklü Türk kahvesini, keyifle yudumlarken doyumsuz sohbetlerimizle kalpten kalbe sımsıcak dostlukların köprülerini kurarız.

Kısık ateşte cezveyle pişirilen Türk kahvesi, eşsiz tadı ve koku-suyla dost meclislerinde höpürdetilerek içilirken yâd edilen hatıraların kapısını açılır ve her yudumunda unutulmuş geçmiş-lerin özlemiyle titrer yüreğimiz. 

Kahve fincanımızın dibinde mahzun bir sevgili gibi karalara bürünmüş telvesinin gizemli çizgilerinde gizlenmiş kader denilen hayat çizgimiz, dost meclisindeki bir bilgenin yüreğinden dile gelir söz olur akar gider gönlümüze.

Bayramlar günleri, eskiden eşin dostun ve akrabaların birbirle-riyle buluştuğu, hasretliklerin giderildiği, kırgınlıkların, küs-künlüklerin dostluğa dönüştüğü, karşılıklı sevgi bağlarının pe-kiştiği, yemeklerin tatlıların ikram edildiği özel günlerdir. 

Bir de uzaktaki sevdiklerimizin bayramlarını kutlamak için kırtasiyecilerden özene bezene aldığımız bayram tebriki kartları da unutuldu gitti. Bir nostalji gibi anılarda kaldı. Şimdi cep telefonu mesajlarıyla internet mailleriyle bayram kutlamak alışkanlığı moda oldu.

Daha önemlisi eski bayram yerlerinde salıncaklara, atlıkarıncalara binmemiş, bayram harçlığı ile keten helva, elmalı şeker, şambali tatlısı almamış, dizüstü bilgisayarından akıllı cep telefonundan gün boyu gözünü ayırmayan günümüz çocukları için üzülmemek elde değil ne yazık ki.

“Gönül dostlarımızla buluşmak üzere iyi bayramlar”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
POLİTİKA YEREL POLİTİKA GÜNCEL İZMİR EGE 3. SAYFA YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT GENEL MAGAZİN SEÇİM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Ege Postası